Iz Buckinghamske palače je popoldne prišla vest, da je kraljica Elizabeta II. preminula na dvorcu Balmoral na Škotskem. Kot so zapisali v sporočilu ob njeni smrti, je "kraljica umrla na Balmoralu mirno danes popoldne". Ob njej je bilo v zadnjih trenutkih več članov kraljeve družine, med drugim njeni štirje otroci in vnuk, princ William, ki je sedaj naslednji v vrsti za prestol.
Kralj pri 73 letih
Princ Charles je po smrti matere postal novi britanski kralj. Charles, ki so ga vrsto let zasmehovali kot "večnega prestolonaslednika", je postal kralj pri 73 letih. Za svoje vladarsko ime si je izbral kralj Charles III. oziroma Karel III.
Novi kralj je v odzivu na smrt matere dejal, da je bila kraljica Elizabeta II. "cenjena vladarka in zelo ljubljena mati", ki jo bodo pogrešali po vsem svetu.
Po dolžini vladanja je Elizabeta II. leta 2015 prehitela praprababico kraljico Viktorijo in kot prva obeležila platinasti jubilej na prestolu. Od leta 1952, ko je takrat 25-letna začela služiti narodu, se je v Združenem kraljestvu zamenjalo 15 ministrskih predsednikov.
Obdobje žalovanja
Kraljica je imela ob štirih otrocih še osem vnukov in dvanajst pravnukov. Za kraljevo družino bo sedaj nastopilo obdobje žalovanja. Uradne obveznosti bodo odpovedane, zastave pa bodo spuščene na pol droga med drugim na kraljevih rezidencah in vladnih zgradbah.
Tuji in slovenski voditelji izrazili sožalje
Nova britanska premierka Liz Truss je ob smrti Elizabete II. nagovorila državljane in izrazila globoko pretresenost in užaloščenost. Smrt kraljice je označila za "konec druge elizabetinske dobe", nagovor pa je končala s pozivom "naj Bog varuje kralja".
Na novico o smrti so se odzvali tudi voditelji Škotske, Walesa in Irske in mnogi britanski politiki, med njimi bivši premier Boris Johnson. Izrazi žalosti in pokloni pokojni kraljici se vrstijo tudi na ulicah in trgih po celotnem Združenem kraljestvu.
Na smrt britanske kraljice Elizabete II. so se odzvali tudi številni tuji voditelji tako v Evropi kot širom sveta, ki so izrazili sožalje kraljevi družini in britanskemu narodu.
V Beli hiši so izrazili globoko sožalje in poudarili, da je bila Elizabeta II. ena najmočnejših zaveznic ZDA. Ameriški predsednik Joe Biden, ki se je z ženo Jill tudi še posebej poklonil pokojni kraljici, pa jo je označil za "državnico neprimerljivega dostojanstva".
"Nekoč so jo imenovali 'Elizabeta neomajna', s svojim služenjem in predanostjo pa nam ni nikoli nehala kazati pomena trajnih vrednot v sodobnem svetu," je tvitnil predsednik Evropskega sveta Charles Michel, medtem ko je predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen sporočila, da jo je novica o smrti britanske kraljice navdala z globoko žalostjo.
Francoski predsednik Emmanuel Macron je Elizabeto II. označil za prijateljico Francije, nemški kancler Olaf Scholz pa je spomnil na njena prizadevanja za nemško-britansko spravo po drugi svetovni vojni. Globoko užaloščen ob smrti kraljice Elizabete II. je tudi papež Frančišek.
Sožalje ob smrti britanske kraljice je izrazil tudi slovenski politični vrh. "Vladala je Združenemu kraljestvu, a je pripadala celemu svetu," je tvitnil slovenski predsednik Borut Pahor.
Predsednik vlade Robert Golob je sporočil, da ga je smrt kraljice močno užalostila, in izrazil iskreno sožalje britanski premierki Truss in britanskemu ljudstvu. "Slovenija vam v teh težkih časih stoji ob strani. Njeno veličanstvo bo ostalo v naših srcih kot prava prijateljica Slovenije. Njen obisk Slovenije leta 2008 bo za vedno ostal v našem spominu," je dodal Golob.
Sožalje je izrazila tudi zunanja ministrica Tanja Fajon. "Zapustila nas je Elizabeta II., kraljica z najdaljšim stažem v zgodovini Velike Britanije. Pogrešali bomo njeno modrost, preudarnost in vizijo. Iskreno sožalje kraljevi družini in britanskemu narodu. Naj počiva v miru," je zapisala.