Zahteve in pogojevanja Ankare so zaradi tega že nekaj tednov glavna tarča spotike pri nameravani širitvi zveze. Temu naj bi bil posvečen sestanek, na katerem naj bi s Turčijo pred samim vrhom dosegli nekakšen dogovor oziroma zagotovilo, da ta priključitve ne bo ovirala.
Po več kot dveurnem srečanju, v katerem je posredoval tudi generalni sekretar Nata Jens Stoltenberg, je finski predsednik Sauli Niinistö sporočil, da bo Turčija na vrhu zveze Nato v Madridu podprla povabilo Finski in Švedski, da postaneta članici zavezništva, so nedavno objavili na STA. O konkretnih korakih v pristopnem procesu se bodo članice zveze Nato dogovorile v prihodnjih dneh v Madridu, je še sporočil. »Vendar pa je ta odločitev zdaj neizogibna,« je povedal v izjavi, ki jo je objavil njegov urad.
Memorandum, ki so ga podpisali zunanji ministri Turčije, Švedske in Finske, določa, da si bodo te tri države zagotavljale medsebojno podporo v luči varnostnih groženj, s katerimi se soočajo. S finskim članstvom se bo ta zaveza še okrepila, je dodal Niinistö.