EU za omilitev posledic vojne v Ukrajini

Evropska komisija za varen vstop v jesensko ogrevalno sezono

A.R.
20. 5. 2022, 10.58
Posodobljeno: 20. 5. 2022, 11.28
Deli članek:

Evropska komisija je včeraj dosegla dogovore pri več obravnavanih predlogih, med katerimi se jih nekaj dotika tudi občutenih in pričakovanih posledic vojne v Ukrajini. V predlogih se želi predvsem zagotoviti pomoč podjetjem s področja prehrambene industrije in ublažiti morebitne pretrese v dobavi plina državam članicam. Sprejet pa je bil tudi predlog o umestitvi Covid-19 na seznam poklicnih bolezni.

Profimedia
Fotografija je simbolična

Včeraj so države članice EU in Evropski parlament dosegli dogovor o uravnavanju državnih zalog plina. S predlagano zakonodajo o minimalnih ravneh skladiščenja plina želi Evropska komisija predvsem zagotoviti varno oskrbo s plinom tudi v primeru nepredvidenih prekinitev, ki jih lahko pričakujemo zaradi negotovih razmer v Ukrajini in napetih odnosov držav članic z Rusijo.

Komisarka za energijo Kadri Simson je v okviru včerajšnjih pogajanj poudarila: »Za zanesljivo oskrbo z energijo je bistveno, da se v EU skladišči plin pred naslednjo zimo. Današnji dogovor o predlogu Komisije o obveznosti shranjevanja je zato pomemben korak k pripravi na naslednjo sezono ogrevanja, saj zagotavlja, da bodo naša skladišča plina vsaj 80-odstotno polna

Po dogovorjeni časovnici bodo morale države članice do 1. novembra doseči najmanj 80-odstotno raven skladiščenja plina, od 1. novembra 2023 pa bo treba zagotoviti 90-odstotno napolnjena skladišča plina. Predlog čaka še na formalno potrditev v evropskem parlamentu.

Pomoč gospodarstvu v prehrambnem sektorju

Ravno tako je v luči posledic vojne v Ukrajini na dobavo žita potrdila 30 milijonov evrov »težko« malteško shemo za pomoč podjetjem, ki se ukvarjajo z uvozom, pridelavo ali trgovanjem z žitaricami. V shemo bodo lahko vstopila vsa evropska podjetja, ki poslujejo ali imajo sedež na Malti, pomoč pa bi prišla v obliki posojil z minimalnimi obrestnimi merami.

Covid-19 kot poklicna bolezen

Razen tega je evropska komisija včeraj obravnavala še neizpolnjevanje pravnih obvez določenih držav članic in na njih naslovila poziv k ureditvi zakonodaje. Slovenijo so med drugim pozvali k ureditvi zakonodaje s področja avtorskih pravic, prenosu direktiv o energetski učinkovitosti stavb in o ravnanju z radioaktivnimi odpadki.

Zanimiv pa je še en dogovor, ki so ga države članice dosegle skupaj s predstavniki delavcev in delodajalcev. Gre za razširitev seznama poklicnih bolezni, na katerega bi uvrstili tudi Covid-19. Če se Covid-19 prizna kot poklicna bolezen, lahko delavci pod določenimi pogoji uveljavljajo posebne pravice, kot je pravica do odškodnine. To pa bi veljalo le v primeru poklicev v zdravstvenem sektorju, sektorju socialnega varstva in drugih dejavnosti, znotraj katerih je dokazano tveganje okužbe s to boleznijo.

Evropski komisar za delovna mesta in socialne pravice Nicolas Schmit je o tem povedal: »Ta dogovor je močan politični signal za priznanje vpliva COVID-19 na delavce in ključnega prispevka ljudi, ki delajo na področju zdravstvenega in socialnega varstva ter drugih delovnih mestih, pri katerih obstaja večje tveganje, da delavci zbolijo za COVID-19.« Kot gre sklepati iz dikcije predloga, pa ta ne vključuje poklicev, kjer bi tveganje za okužbo izhajalo že samo iz zadrževanja večje skupine ljudi v istem prostoru. To bi namreč vključevalo še velik del industrijskih dejavnosti, nekatere so na primer nemoteno delovale tudi v Sloveniji v obdobju zaprtja javnega življenja in omejitev druženja in gibanja po vsej državi.

Estrada

radio-1
Šou domov

Robert Roškar ostal brez sovoditeljice

Jaka Peterka
Jaka Peterka

Priljubljeni radijski voditelj iskreno o varanju

Maruša Mišmaš Zrimšek, nosečnost
Maruša Mišmaš Zrimšek

Slovenska atletinja si želi po porodu nastopiti na olimpijskih igrah

Melania in Donald Trump
Oblačenje prve dame

Kaj modni opazovalci pričakujejo od Melanie Trump?

Čedno dekle, Pretty Woman
Neprimerni in sporni

Večne filmske ljubezni, ki bi bile danes močno obsojane

dagi in monika 1
Anže Langus Petrović

Mož Avsenikove vnukinje se je navadil na poročni prstan

Zanimivosti

mikrovalovna pečica
Nepogrešljiv aparat

Določeno hrano lahko v mikrovalovni pečici raznese ali pa celo zogleni

kavni aparat
Čiščenje in vzdrževanje

Poskrbite, da vam dragega kavnega aparata ne uniči vodni kamen

rep03-2025_naslovka
Zanimivosti

Obračun v političnem zakulisju: tarča je Robert Golob, ne Boštjan Poklukar

neprepoznavni_1
Preprost program

Postanite neprepoznavni v samo nekaj tednih

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij