Finski predsednik Sauli Niinistö in premierka Sanna Marin sta danes na skupni novinarski konferenci v predsedniški palači v Helsinkih naznanila, da bodo zaprosili za članstvo v zvezi Nato. Odločitev naj bi še v naslednjih dneh potrdil finski parlament, a naj bi bila to le še formalnost. Uradna prošnja za članstvo v Severnoatlantski zvezi bi tako lahko že v prihajajočem tednu prispela na sedež Nata v Bruslju. Odločitev sta označila za "zgodovinsko" in "začetek nove dobe."
- Turčija Finski in Švedski ne zapira vrat v zvezo Nato, temveč zgolj "opozarja"
- Finsko približevanje zvezi Nato se utegne zaplesti
Ruski predsednik Vladimir Putin je včeraj finski umik od politike nevtralnosti in napoved pridružitvi Natu označil za "napako".
Doslej 30-članska zveza Nato bi se tako lahko med vojno v Ukrajini razširila do ruske meje, kar je ravno obratno od tega, za kar si je v zadnjih desetletjih prizadevala Rusija. Soglasje k pridružitvi mora sicer dati vseh 30 članic, pri čemer bi se lahko kot ovira izkazali zgolj Turčija, ki je v petek proti Švedski in Finski uperila nekaj ostrih kritik. Turški zunanji minister Mevlut Cavusoglu je sicer danes dejal, da morata Švedska in Finska, če se želita pridružiti Natu, "prenehati podpirati teroriste," "dati jasna varnostna zagotovila" in "ukiniti prepovedi izvoza v Turčijo." Švedska je namreč oktobra 2019 zaradi turške ofenzive na severu Sirije uvedla prepoved izvoza svojega orožja v Turčijo. Kot je podrobneje navedel Cavusoglu, ne želijo groziti ali na koga pritiskati, a opozarjajo zgolj na švedsko podporo Kurdski delavski stranki (PKK), ki jo Ankara obravnava kot teroristično organizacijo.
Pridružitev Natu so danes uradno podprli tudi v vladajoči stranki na Švedskem. Socialni demokrati so s tem prekinili desetletno tradicijo nasprotovanja članstvu in zagotovili, da pridružitev zdaj podpira večina v švedskem parlamentu. Tudi v primeru Švedske gre zdaj pričakovati, da bodo uradno prošnjo vložili v naslednjih dneh.
Članstvo Švedske in Finske v zvezi Nato "bi okrepilo našo skupno varnost, pokazalo bi, da so Natova vrata odprta in da se agresija ne izplača", je na novinarski konferenci dejal generalni sekretar zveze Nato Jens Stoltenberg. Finska, ki šteje 5,5 milijona prebivalcev, ima z Rusijo 1300 kilometrov dolgo mejo, njeno politično in javno mnenje pa se je dramatično spremenilo v prid članstva, potem ko je Rusija 24. februarja pričela z invazijo v Ukrajini, poroča STA.