Zelenski namiguje na reševanje vojakov

FOTO: Iz Azovstala uspešno evakuirali še zadnje civiliste

L.J./STA
7. 5. 2022, 16.53
Posodobljeno: 7. 5. 2022, 19.21
Deli članek:

Po poročanju ukrajinske vlade, naj bi iz oblegane jeklarne Azovstal v Mariupolju na jugovzhodu Ukrajine, danes evakuirali še zadnje civiliste.

Profimedia
V preteklih dneh je bilo iz Azovstala evakuiranih že skupno 500 civilistov.

"Predsednikov ukaz je bil izvršen - vse ženske, otroci in starejši so bili evakuirani iz Azovstala. Ta del humanitarne misije v Mariupolju je zaključen," je danes sporočila namestnica premierja Irina Vereščuk.

Proruski uporniki v Donecku so pred tem sporočili, da so iz Azovstala danes uspešno evakuirali še 50 civilistov. Glede na navedbe poveljnika polka Vostok Aleksandra Hodarkovskega so ukrajinski borci prišli z belo zastavo na cesto in jim predali civiliste.

Pred tem so proruski uporniki v Donecku sporočili, da so iz Azovstala uspešno evakuirali še zadnjih petdeset civilistov. Glede na navedbe poveljnika polka Vostok Aleksandra Hodarkovskega so se pogajalci obeh strani srečali tudi v živo, prvič od začetka obleganja velikega kompleksa.

"Skupina sovražnikov je prišla z belo zastavo na cesto, ki vodi do mosta, kjer smo prevzeli civiliste iz Azovstala," je na Telegramu sporočil Hodarkovski. Ukrajinska stran teh navedb zaenkrat še ni potrdila.

Uporniki niso sporočili, kam so potem odpeljali omenjene civiliste - ali so jih predali ukrajinski strani ali pa so jih zajeli.

Umik civilistom iz oblegane nekdanje jeklarne je omogočil dogovor, ki so ga pomagali med sprtima stranema doseči Združeni narodi in Mednarodni odbor Rdečega križa. Na ta način je jeklarno, ki je na območju Mariupolja še edini kraj pod nadzorom ukrajinskih sil, zapustilo že okoli 500 ljudi, je sporočil generalni sekretar ZN Antonio Guterres.

Naj bi pa v Azovstalu še naprej vztrajalo več kot sto ukrajinskih borcev in tudi civilistov.

Zelenski upa tudi na rešitev za vojake v Azovstalu

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je izrazil upanje, da se bodo  iz jeklarne lahko rešili tudi vojaki, ki so še ujeti v jeklarni. Kot je dejal v videonagovoru, ki ga je objavil ponoči, si aktivno prizadevajo, da bi jim to uspelo.

Zelenski je pri tem namignil na možnost operacije tujih sil. Dejal je namreč, da bi lahko to dosegli s pomočjo "pomembnih posrednikov pomembnih držav," ki naj bi po njegovih besedah sodelovale v procesu. O kakšnem sodelovanju je Zelenski govoril in kdo naj bi bil v proces vpleten sam ni razjasnil.

Bojevanje za jeklarno se nadaljuje, drugod razmeroma mirno

Ukrajinska vojska je medtem sporočila, da se sicer napadi ruskih sil na nekdanjo jeklarno nadaljujejo, drugod na vzhodu Ukrajine pa je bilo relativno mirno. "V regijah Doneck in Lugansk smo v petek odvrnili osem napadov sovražnika, pri tem pa so bili uničeni trije tanki, osem artilerijskih sistemov, sedem oklepnikov, en avtomobil in tri enote inženirske opreme," je danes sporočil generalštab ukrajinske vojske.

Drugod na fronti so se ruske aktivnosti omejile zgolj na izvidniške naloge in topniško obstreljevanje, so še sporočili iz generalštaba. Ruske sile na območju mesta Izjum so z droni iskale položaje ukrajinske vojske. Ruska vojska naj bi se namreč na tem območju pripravljala na večji napad, da bi se lahko premaknili naprej proti mestu Kramatorsk.

Z območja Harkova, ki ima več kot milijon prebivalcev, poročajo o ruskem topniškem obstreljevanju, prav tako so bila dejavna ruska vojaška letala. A premikov kopenskih sil niso zabeležili, še poroča dpa, ki izpostavlja, da je te informacije težko neodvisno preveriti.

Ukrajinske sile naj bi sicer na območju Harkova izvedle nekaj protinapadov. Zavzele naj bi pet okoliških naselij, prizadevajo pa si, da bi lahko prekinili tudi topniško obstreljevanje Harkova, poroča britanski BBC.

Več ruskih raket naj bi zadelo tudi cilje v Odesi na severozahodni obali Črnega morja, so sporočili predstavniki tamkajšnjih oblasti. Več podrobnosti ne o škodi ne o morebitnih žrtvah niso sporočili.

Napadi ukrajinske vojske v Pridnestrski republiki?

O eksplozijah so znova poročali tudi iz Pridnestrja v Moldaviji, ki ga nadzorujejo tamkajšnje proruske oblasti. V vasi Voronkovo, ki meji na Ukrajino, je večkrat eksplodiralo, podrobnosti pa zaenkrat niso znane. Oblasti v samooklicani Pridnestrski republiki za te napade obtožujejo ukrajinske sile. Te tovrstne obtožbe zavračajo in opozarjajo, da gre za poskus, da bi konflikt razširili tudi na vzhod Moldavije.

Profimedia
Dogovor o evakuaciji civilistov sta proruska in ukrajinska stran dosegli pod budnim očesom Mednarodnega rdečega križa in Združenih narodov.