Madžarski referendum o LGBTIQ

Orbanovo zmago greni padec referenduma o zakonu o LGBTIQ

A.R.
4. 4. 2022, 14.17
Posodobljeno: 4. 4. 2022, 14.24
Deli članek:

Na madžarskem je ob volitvah potekal še referendum o lani sprejetem spornem zakonu o možnosti prisotnosti LGBTIQ vsebin v izobraževanju. Zaradi velikega števila neveljavnih glasovnic pa bo referendum po vsej verjetnosti padel.

Bobo
Viktor Orban je pohvalil kolega Janeza Janšo.

Medtem, ko Viktor Orban na madžarskem slavi volilno zmago, pa referendumu o spornem zakonu o LGBTIQ, ki ga je njegova vlada sprejela lani, ne kaže najbolje. Zakon je bil ob sprejetju deležen ostrih obsodb s strani EU, saj po ugotovitvah evropske komisije krši temeljne pravice oseb LGBTIQ. Orbanova vlada se je na odziv Bruslja odzvala z napovedjo referenduma o zakonu, ki je z namenom množične mobilizacije Fideszovih volivcev potekal na isti dan kot volitve. Vendar pa po doslej preštetih glasovnicah kaže, da bo referendum o zakonu, ki ga sicer velika večina veljavno oddanih glasovnic podpira, zaradi premajhne udeležbe padel.

Tako kot sporni zakon, se je tudi včerajšnji referendum s strani njegovih predlagateljev oglaševal kot referendum o zaščiti otrok, štiri referendumska vprašanja pa so se nanašala na možnost vnašanja vsebin, ki vključujejo tudi LGBTIQ osebe, v izobraževalni proces. Po poročanju Euronews mnogi kritiki zakona v referendumskih vprašanjih prepoznajo zavajajoče formulacije, mnogi upravičenci in udeleženci referenduma pa so zaradi nestrinjanja tako z vsebino vprašanj kot z vprašanji samimi, protestno oddajali neveljavne glasovnice. Vprašanja namreč neposredno namigujejo na vsiljivost LGBTIQ vsebin, nekateri pa v njih prepoznajo celo poskus izenačenja homoseksualnosti in homofobije.

Padec referenduma tudi zaradi neveljavnih glasovnic

Kot je poročala STA, so po skoraj devetih desetinah preštetih glasov ugotovili več kot 90 odstotno podporo zakonu, a se ta odstotek nanaša le na veljavno izpolnjene glasovnice. Število teh pa po vsej verjetnosti ne bo doseglo kvoruma zapovedane udeležbe, ki je za veljavnost referenduma postavljen na polovico volilnih udeležencev. Skoraj tretjina oddanih glasovnic je namreč po poročanju madžarske tiskovne agencije izpolnjena neveljavno, delež veljavnih oddanih glasovnic pa je po predčasnem preštevanju za več kot pet odstotkov nižji od zakonsko določene meje.