Ruski energetski velikan Gazprom je namreč danes sporočil, da plinovodi še vedno pošiljajo plin proti zahodu. Kot je zatrdil tiskovni predstavnik Gazproma Sergej Kuprijanov, bo danes v Evropo prečrpanih 104,4 milijona kubičnih metrov plina. To je skoraj največja dnevna količina, ki jo dovoljujejo veljavne pogodbe.
Danes so cene zemeljskega plina v Evropi ob začetku trgovanja na londonski borzi ICE dosegle vrednost 1522 dolarjev za 1000 kubičnih metrov oz. 133 evrov za megavatno uro. Po zadnjih podatkih je za zemeljski plin z nizozemskega vozlišča TTF za dobavo maja na londonski borzi ICE treba odšteti 123,5 evra za megavatno uro, kar je okoli 1,9 odstotka manj kot v četrtek.
Dobava plina se tako nadaljuje kljub grožnjam Kremlja, da bo zaprl plinovode, če Zahod ne bo začel plačevati plina v rubljih. Zahodne sankcije proti Rusiji, ki so sledile napadu na Ukrajino, so prizadele rusko gospodarstvo in povzročile padec vrednosti rublja, siljenje k plačilu v rubljih pa bi pomagalo okrepiti rusko valuto, a je Zahod to zahtevo Moskve zavrnil.
Danes je začel veljati nov predlog, ki dovoljuje plačila v dolarjih ali evrih, vendar morajo kupci za plačevanje plina imeti odprt račun v rubljih pri banki Gazprombank, ki ni predmet zahodnih sankcij. Ta bi tako lahko sprejemala evrska plačila in jih nato pretvorila v plačila v rubljih. Zaenkrat sicer še ni jasno, ali so zahodni kupci odprli takšne račune.
Da Rusija zaenkrat ne bo zaprla plinovodov, je pozneje potrdil tudi tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov. Dejal je, bodo plačila v rubljih, pri katerih Rusija vztrajala, vplivale šele na dobave plina konec aprila in maja. Glede odloka o novem načinu plačevanja plina, ki ga je včeraj podpisal ruski predsednik Vladimir Putin, pa je dejal: "Ali to pomeni, da bo, če ne bo potrditve plačila v rubljih, od 1. aprila ustavljena dobava plina? Ne, to ne pomeni tega in tega odlok tudi ne določa." Pojasnil je še, da bi lahko Rusija v prihodnosti zahtevo tudi umaknila, v kolikor bi se spremenile druge okoliščine.