Rusija je napovedala močno zmanjšanje svojih vojaških aktivnosti v Kijevu in bližnjem Černigivu. Ta korak naj bi po besedah namestnika ruskega obrambnega ministra Aleksandra Fomina služil okrepitvi medsebojnega zaupanja v nadaljnjih pogovorih. Zatrdil je tudi, da so z ukrajinske strani dobili zagotovila glede nevtralnega statusa države brez jedrskega orožja, ki naj bi jih vključili v poseben sporazum.
Kaj pa pravzaprav pomeni nevtralen status v primeru Ukrajine. Kaj si Ukrajinci zamišljajo pod tem pojmom?
Po navedbah glavnega ukrajinskega pogajalca Davida Arahamije si Ukrajina želi mednarodni sporazum, po katerem bi po vzoru 5. člena Severnoatlantske pogodbe več držav jamčilo za varnost države. Poroki za ukrajinsko varnost naj bi bile stalne članice Varnostnega sveta Združenih narodov, ZDA, Združeno kraljestvo, Francija in še nekaj držav, omenja se Nemčijo, Turčijo, Kanado, Italijo, Poljsko in Izrael. Vse naštete države bi morale Ukrajino podpreti pri vstopanju v Evropsko unijo.
Če bi Rusija še kdaj napadla Ukrajino, bi bile te države zakonsko obvezane vojaško pomagati Ukrajini. To bi vključevalo večkrat omenjeno zaprtje zračnega prostora nad Ukrajino, o čemer države na Zahodu trenutno nočejo niti pomisliti, saj bi to pomenilo praktično vojno napoved Rusiji.
V to »jamstveno shemo« naj ne bi bili zajeti regiji Doneck in Lugansk.
Ob teh varnostnih zagotovilih bi bila Ukrajina pripravljena pristati na trajno nevtralnost, to pa bi vključevalo tudi določilo, da na ukrajinskem ozemlju ne bi bilo tujih sil ali vojaških baz, lahko pa bi izvajali skupne vaje s tujimi vojskami držav, ki bi jamčile za njeno varnost.
Rusija se še ni odzvala na ukrajinski predlog.