Smog pa se je v nekaterih regijah celo povečal po zmanjšanju onesnaženosti, povezanega z pandemija COVID 19. Povprečni letni odčitki majhnih in nevarnih delcev, znanih kot PM2,5, ne bi smeli preseči pet mikrogramov na kubični meter, potem ko je zdravstvena organizacija lani spremenila svoje smernice.
V izjavi WHO so zapisali, da lahko celo nizke koncentracije teh delcev predstavljajo znatno tveganje za zdravje. Po podatkih, ki jih je zbralo švicarsko podjetje za spremljanje kakovosti zraka IQAir, je leta 2021 standarde izpolnjevalo le 3,4 odstotka anketiranih mest. V kar 93 mestih je raven delcev PM2,5 desetkrat višja od priporočenih vrednosti.
Kitajska vojna proti onesnaževanju
"Obstaja veliko držav, ki močno napredujejo pri zmanjševanju škodljivih delcev," je povedala Christi Schroeder, vodja oddelka za kakovost zraka pri IQAiru. »Kitajska je leto začela z zelo velikimi številkami, ki pa se sčasoma postopoma zmanjšujejo. Toda na svetu je veliko krajev, kjer so razmere veliko slabše."
Najbolj onesnažena država je bil Bangladeš in to se v primerjavi s preteklim letom ni spremenilo, Čad pa je zasedel neslavno drugo mesto, potem ko so bili v študijo prvič vključeni podatki o onesnaženosti zraka v tej afriški državi.
Kitajska, ki vodi vojno proti onesnaževanju zraka od leta 2014, je leta 2021 padla na 22. mesto na lestvici onesnaževal PM2,5 s 14. leto prej, pri čemer so se povprečni odčitki nekoliko izboljšali na 32,6 mikrogramov, je dejal IQAir.
Najslabše je mesto Hotan v severozahodni kitajski regiji Xinjiang s povprečnimi odčitki PM2,5 več kot 100 mikrogramov, ki jih večinoma povzročajo peščene nevihte. Hotan je padel na tretje mesto na lestvici najbolj onesnaženih mest na svetu, pred Bhiwadijem in Ghaziabadom, ki sta oba v Indiji.