Individualna ali kolektivna samoobramba

Nato bi lahko vojaško posredoval, če bi katerokoli članico kibernetsko napadli

P.T.
1. 3. 2022, 11.18
Posodobljeno: 1. 3. 2022, 11.32
Deli članek:

Vojaško zavezništvo je že leta jasno dajalo vedeti, da bi resen kibernetski napad lahko sprožil klavzulo, vendar je bil tak scenarij doslej večinoma hipotetičen.

Profimedia
Velika Britanija in ZDA sta opozorili na morebitne kibernetske napade na Ukrajino, ki bi lahko imeli mednarodne posledice, če bi se zlonamerna programska oprema, namenjena ciljanju na omrežja v Ukrajini, začela širiti drugje.

Kibernetski napad na državo članico Nata bi lahko sprožil 5. člen, klavzulo o kolektivni obrambi, je dejal predstavnik Nata. "Zaveznice tudi priznavajo, da bi se lahko vpliv znatnih zlonamernih kumulativnih kibernetskih dejavnosti v določenih okoliščinah štel za oborožen napad," je povedal uradnik.

"Ne bomo špekulirali o tem, kako resen bi moral biti kibernetski napad, da bi sprožili kolektivni odziv. Vsak odgovor bi lahko vključeval diplomatske in gospodarske sankcije, kibernetske ukrepe ali celo konvencionalne sile, odvisno od narave napada,'' je dodal.

Odločitev bodo sprejeli zavezniki

Ali je kibernetski napad dosegel dovolj visok prag, da sproži 5. člen, bi bila "politična odločitev, ki jo morajo sprejeti zaveznice v Natu," so dodali.

Predsednik odbora za obveščevalne službe ameriškega senata Mark Warner je dejal, da ni jasnih smernic o tem, kako naj se Nato odzval, če bi prišlo do takšnega napada.