Zapirajo državo

Po cunamiju še covid-19. So ga tjakaj zanesli humanitarci?

J.P.
2. 2. 2022, 08.47
Posodobljeno: 2. 2. 2022, 08.55
Deli članek:

Če je tihomorska država še do nedavnega bila brez koronavirusa, temu ni več tako. So dobronamerni humanitarci naredili svoje?

Profimedia
Po naravni nesreči so na grbo dobili še covid-19.

Od začetka 2020 za zunanji svet zaprte meje so morale premoč priznati izbruhu ognjenika, ki je sprožil cunami. Ta je Tongo spravil na kolena; pomoč iz tujine je bila nujno potrebna – pitna voda, zavetišča in reševalna oprema so prihajali iz Avstralije in Nove Zelandije ter drugih držav.

Oblasti so poudarjale, da med dostavami ne sme prihajati do stikov med domačin in prišleki, zato so dobrine za tri dni romale v izolacijo, preden se jih je dotaknil kateri od državljanov Tonge.

Vse lepo in prav, če ne bi prejšnji teden na HMAS Adelaide prišlo do izbruha covida-19. Na avstralskem plovilu, plujočem proti Tongi, se je okužilo 23 od približno 600 članov posadke. Ladja je pristala v pristanišču prestolnice Nuku-alofa …

Zaprtje države

Kot je včeraj sporočil premier Siaosi Sovaleni, so v pristanišču zaznali dva primera okužbe. Danes pa je postalo znano, da so tri okužbe potrdili v eni od tamkajšnjih družin. Sovaleni je že naznanil, da gre Tonga v »lockdown«, pri čemer bodo razmere preučevali vsakih 48 ur. Ustavili so ladijski promet med otoki, ista usoda je doletela domači letalski promet.

Zaenkrat kaže, da ni povezave med okužbami na otoku in omenjeno ladjo z delno okuženo posadko. Plovilo se bo v Avstralijo vrnilo z vzorci s Tonge, da bi ugotovili, za kateri sev gre in od kod je prišel.

Vsaj 83 odstotkov od 106.000 prebivalcev Tonge je prejelo dva odmerka cepiva proti covidu-19. Vseeno pa so številne otoške skupnosti zaradi odročnosti in omejene zdravstvene oskrbe še posebej dovzetne za izbruh virusa.