Britanski premier Boris Johnson svari pred cunamijem okužb, ki da jih prinaša omikron. Ljudje naj se čim prej cepijo z osvežitvenim odmerkom, sicer bodo bolnišnice preobremenjene, tik pred zlomom, javno življenje pa bo omejeno.
Zdravnica Angelique Coetzee meni, da je panika odveč. Svetuje trezen pristop, pristop, ki temelji na dejstvih, podatkih s terena. »Če pogledamo razmere v Južni Afriki, kjer so najprej zaznali okužbe z omikronom, vidimo, da je reakcija v nekaterih državah pretirana,« pravi zdravnica, ki že od sredine novembra spremlja in beleži potek okužb z omikronom.
Na podlagi enomesečnih izkušenj dela s pacienti in ne le teoretičnih napovedi na podlagi skopih podatkov ugotavlja, da je različica omikron »zelo, zelo mila v primerjavi z različico delta«. Njen prvi primer je bil mlad moški, ki je mislil, da ima glavobol zaradi pretiranega izpostavljanja soncu, izkazalo pa se je, da je bil okužen z različico omikron. Tipični simptomi za omikron so bolečina v mišicah, glavobol in utrujenost. »Simptomi se pri veliki večini ne poslabšajo, čez približno pet dni izzvenijo,« ugotavlja Coetzeejava, ki dodaja, da se v južnoafriških bolnišnicah ne zdravi veliko covidnih bolnikov zaradi omikrona, večinoma okrevajo doma.
Ob tem je treba izpostaviti, da je le 26 odstotkov Južnoafričanov polno cepljenih, tako da tudi ali celo necepljeni bistveno lažje prenesejo omikron kot delto. V zahodnih državah pa je precepljenost bistveno višja, stroka pa ugotavlja, da cepiva dobro ščitijo pred težjo obliko bolezni.