Nesreča se je zgodila v zvezni državi Chiapas na jugu Mehike, ki velja za glavno tranzitno točko za migrante, ki skušajo priti v ZDA. Po navedbah mehiških oblasti je voznik tovornjaka na avtocesti izgubil nadzor nad vozilom in se zaletel v zid. Voznik, ki naj bi pred tem pospešil, je pobegnil s kraja nesreče.
"Doslej je umrlo 53 ljudi, še trije pa so huje poškodovani," je sporočilo tožilstvo v Chiapasu. Dodali so, da so prevzeli preiskavo nesreče. "Po navedbah preživelih je večina iz Gvatemale," je povedal vodja regionalne civilne zaščite. Migranti so bili namreč natlačeni v tovornjaku.
Gvatemalski predsednik Alejandro Giammattei je medtem na Twitterju zagotovil, da bodo svojim državljanom pomagali, tudi pri vrnitvi domov. Mehiški predsednik Andres Manuel Lopez Obrador pa je izrazil sožalje in nesrečo opisal kot "zelo bolečo".
Mehiški inštitut za migracije, ki deluje v okviru notranjega ministrstva, je sporočil, da bodo preživelim ponudili "humanitarne kartice za obiskovalce". Nudili pa jim bodo tudi humanitarno pomoč, kot sta hrana in namestitev. V sodelovanju z lokalnimi in zveznimi oblastmi jim bodo zagotovili konzularno pomoč, poskrbeli za identifikacijo trupel in krili stroške pogreba.
Tihotapljenje migrantov v tovornjakih je najpogostejši način delovanja tihotapcev ljudi na meji med Gvatemalo in Mehiko. Nato gredo migranti naprej proti meji z ZDA. Številni se medtem proti severu odpravijo peš v velikih množicah.
Število migrantov, ki bežijo pred nasiljem in revščino v svojih domačih državah - večinoma v Srednji Ameriki - se je od prihoda ameriškega predsednika Joeja Bidna na oblast povečalo. Mehiške oblasti so med januarjem in septembrom letos zabeležile več kot 190.000 migrantov, trikrat več kot leta 2020. Okoli 74.000 so jih deportirali.