Rok za umik se izteče v torek 31. avgusta. Kot je danes za tiskovno agencijo Reuters pojasnil neimenovan uradnik zavezniških sil, še ni natančno znano, kdaj bo iz Afganistana poletel zadnji ameriški vojak, a je ameriški predsednik Joe Biden nedavno že izjavil, da se bodo roka držali.
Letališče so sicer že zapustili zadnji britanski vojaki, diplomati in uradniki, so potrdili v uradu predsednika vlade Združenega kraljestva Borisa Johnsona. S tem se je 20-letno sodelovanje v vojni v Afganistanu končalo tudi za Britance, ki so od 14. avgusta domnevno evakuirali več kot 15.000 oseb. Britanska vlada in vojska sta sicer na udaru hudih kritik, saj naj bi na cedilu pustili približno 9000 Afganistancev, ki naj bi bili na podlagi njihovega programa premestitve in pomoči ARAP upravičeni do evakuacije. Med njimi naj bi bili novinarji, ženske in humanitarni delavci.
Poročajo o novi eksploziji
Na letališču zaradi grožnje novih terorističnih napadov sicer tudi danes vlada najvišja stopnja pripravljenosti. Da je nov napad »zelo verjeten,« je v včerajšnji izjavi za javnost poudaril že Biden, danes pa je opozorilo pred nevarnostjo zlasti na območju vhodov na letališče izdalo tudi ameriško veleposlaništvo v Kabulu. Po navedbah tiskovne agencije AFP so najbolj vroče točke, kjer bi lahko prišlo do napada, južni vhod na letališče, vhod ob novem ministrstvu za notranje zadeve in vhod na severozahodu letališča. Posledično naj bi se pred letališčem danes zbralo precej manj ljudi.
Po poročanju Secunderja Kermanija, dopisnika britanske BBC v Afganistanu in Pakistanu, je na območju letališča v popoldanskih urah odjeknila nova eksplozija. Po navedbah njegovega vira iz afganistanskega ministrstva za zdravje naj bi šlo za raketo, ki je pristala v bližino letališča in ne na samo letališče. Poročil o morebitnih žrtvah še ni. O eksploziji je poročala tudi afganistanska televizija Tolo, kjer so malo pred 15. uro navedli, da je bilo »v Kabulu pred nekaj trenutki slišati močno eksplozijo.« Po zadnjih informacijah naj bi raketa zadela eno od hiš v bližini letališča.
Pred novimi napadi so sicer posvarili tudi Talibani, ki so po poročanju Al Jazeere tudi govorili o »zelo verjetnem« napadu Islamske države. Ljudi so opozarjali, naj se danes ne zadržujejo na območju letališča.
Pripravljeni na prevzem
Na prevzem letališča so že pripravljeni Talibani. »Čakamo na končno potrditev Američanov, da lahko prevzamemo popoln nadzor nad letališčem,« je za Reuters dejal eden od njihovih predstavnikov. Dodal je še, da imajo pripravljeno ekipo »tehničnih strokovnjakov in visoko usposobljenih inženirjev, ki so pripravljeni na prevzem letališča.« Talibani so sicer pred težko nalogo, kako po vsem tem kaosu rešiti humanitarno in gospodarsko krizo v državi, ki jo je dodatno poglobila še suša. Po navedbah tiskovnega predstavnika Talibanov Zabihule Mudžahida so v 33 od 34 provinc že imenovali guvernerje in policijske načelnike. Grozi jim tudi izguba milijard dolarjev pomoči zahodnih držav, pri čemer so Talibani zahod pozvali, da si želijo tudi po umiku ohraniti diplomatske odnose. V Združenem kraljestvu so že poudarili, da bo kaj takega mogoče le v primeru, če bodo zagotovili spoštovanje človekovih pravic in Afganistancem, ki želijo državo zapustiti, to tudi omogočili.
V Kabulu naj bi bilo z izjemo območja okoli letališča danes razmeroma mirno. Včeraj se je sicer pred centralno banko zbralo več sto protestnikov, zlasti javnih uslužbencev, ki so trdili, da že tri do šest mesecev niso prejeli plače. Hkrati se je težko dokopati do prihrankov, saj lahko posameznik na bankomatu v 24 urah dvigne največ 200 ameriških dolarjev. Centralna banka je nato komercialnim bankam odredila odprtje in jim naložila, da morajo strankam omogočiti, da lahko na teden dvignejo 200 dolarjev, poroča britanski Guardian.