Politika v Črni gori

Odstavili pravosodnega ministra, ki je zanikal genocid v Srebrenici

G.G./STA
18. 6. 2021, 08.57
Posodobljeno: 18. 6. 2021, 09.03
Deli članek:

Črnogorski pravosodni minister Vladimir Leposavić je izjavil, da bo genocid v Srebrenici priznal, "ko bo nedvoumno dokazan".

STA
Črnogorski poslanci so sprejeli resolucijo o prepovedi zanikanja genocida v Srebrenici, v katerem so sile bosanskih Srbov leta 1995 ubile 8000 Bošnjakov.

Parlament je o odstaviti Leposavića, ministra za pravosodje, človekove pravice in pravice manjšin, glasoval na predlog premierja Zdravka Krivokapića, ki je 5. aprila predlagal njegovo odstavitev zaradi izjave, da bo genocid v Srebrenici priznal, "ko bo nedvoumno dokazan". Za Mednarodno sodišče za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije, ki je zaradi genocida v Srebrenici izreklo več sodb, pa je dejal, da je izgubilo legitimnost.

Premier Krivokapić je v parlamentu pred glasovanjem v četrtek dejal, da se mora Črna gora odločiti, ali bo evropska in demokratična država ali pa bo stalno čutila posledice vojne v 90. letih prejšnjega stoletja, poroča portal balkanske raziskovalne novinarske mreže Balkaninsight.

Prosrbski Leposavić, ki je v vlado prišel kot nestrankarski strokovnjak, je poslancem dejal, da obžaluje, če je z izjavami prizadel in razdelil ljudi ter znova zavrnil zanikanje genocida v Srebrenici. Njegovo odstavitev so v pismu poslancem zahtevale tudi predstavnice združenja mater Srebrenice.

Parlament je nato na predlog poslancev Bošnjaške stranke ob podpori celotne opozicije sprejel resolucijo, v kateri so najostreje obsodili genocid v Srebrenici, potrdili, da je bilo v njem ubitih več kot 8000 bošnjaških civilistov, prepovedali javno zanikanje tega genocida ter 11. julij razglasili za dan spomina na njegove žrtve.

gen-i, elektrika, električna-energija, sončna-elektrarna

Njena.si

Maksimalna energetska neodvisnost s paketom Pametna samooskrba

Tako odstavitev ministra kot resolucijo so sprejeli zahvaljujoč podpori opozicije. Odstavitev ministra so podprli s tesno večino 43 od 81 poslancev. Proti jih je bilo 27, vzdržanih pa deset.

Resolucijo pa so sprejeli s podporo 55 poslancev, tudi dveh koalicijskih blokov, liste Mir je naša nacija ter Črno na belem. Proti so glasovali poslanci največjega bloka v vladni koaliciji, prosrbske liste Za prihodnost Črne gore, ki jo vodi stranka Demokratska fronta. Zavrnili so jo, ker da gre za provokacijo Srbov v državi, poroča Balkaninsight.

Podporo obema predlogoma so zagotovili poslanci opozicijske Demokratske stranke socialistov (DPS) predsednika države Mila Đukanovića, ki so zaradi glasovanja v četrtek prekinili bojkot dela parlamenta.

Iz Demokratske fronte pa so po glasovanju sporočili, da je v Črni gori nastopila politične krize in da bodo sedaj njihovi poslanci bojkotirali delo parlamenta, dokler ne bodo dosegli novega dogovora v vladni koaliciji, v kateri so stranke, ki so na volitvah avgusta lani prvič po 30 letih na oblasti porazile Đukanovićevo DPS.

Zanimivosti

žafran v kulinariki
Rastline v kulinariki

Žafran je nekoč slovel kot zdravilo, danes kot začimba

rep08-2025_naslovka
Zanimivosti

Koga se boji Janez Janša: predsednik SDS na shod Ruparjevih upokojencev prišel v spremstvu telesnih stražarjev

Roškar, Glorija in Tijan
Posebna gosta

Na počitnicah pri Roškarju: Navihana osnovnošolca zabavala voditelja

opuncija
Indijska figa

Zdrav sadež, ki ima pomembno vlogo pri ohranjanju zdravja ožilja

Rakek_emb_skupina03
Zanimivosti

Prihodnost farmacevtske embalaže: Inovativni pristopi DS Smith Slovenija na sejmu Pharmapack 2025

Črna kumina (3)
Črna kumina

Eno najbolj zdravih živil, ki odlično vpliva na imunski sistem