Statistika

Slovenski turizem rešujejo domači turisti, vleče jih predvsem v gore

S.R./STA
25. 8. 2020, 11.16
Posodobljeno: 22. 1. 2025, 06.54
Deli članek:

Julija se je stanje v slovenskem turizmu, ki ga je močno prizadela epidemija covida-19, vendarle obrnilo.

Urša Cerar
Fotografija je simbolična.

Število turističnih prihodov in prenočitev je glede na predhodne letošnje mesece poskočilo, in sicer predvsem na račun domačih gostov. Teh je bilo v sedmem letošnjem mesecu za 176 odstotkov več kot v tem mesecu lani, kažejo statistični podatki.

Julija letos so v slovenskih nastanitvenih obratih našteli 653.008 prihodov turistov, kar je 27,5 odstotka manj kot julija lani. Število prenočitev se je zmanjšalo za 18,5 odstotka na 2,07 milijona. 

Slovenski turizem so v prvem delu poletne sezone reševali domači turisti. V nastanitvenih obratih so namreč našteli 403.669 prihodov domačih turistov, kar je 176 odstotkov več kot julija 2019, ustvarili pa so skoraj 1,4 milijona prenočitev oz. 155 odstotkov več kot v sedmem lanskem mesecu. 

Tuji turisti

Medtem je število prihodov tujih turistov upadlo za 67 odstotkov na 249.339, število njihovih prenočitev pa se je zmanjšalo za 66 odstotkov na 670.323. 

Od tujih turistov so julija pri nas največ prenočitev ustvarili turisti iz Nemčije (33 odstotkov ali skoraj 223.000 prenočitev); sledili so turisti iz Nizozemske in Avstrije (oboji devet odstotkov), Češke (osem odstotkov) in Madžarske (sedem odstotkov). 

Prednjačijo gorske občine ...

Največ turističnih prenočitev je bilo julija zabeleženih v nastanitvenih obratih v gorskih občinah (nekaj več kot 729.000 ali 35 odstotkov vseh turističnih prenočitev), sledile so obmorske občine (29 odstotkov) in zdraviliške občine (20 odstotkov). Domači turisti so največkrat prenočili v občinah Piran, Izola, Kranjska Gora, Bohinj in Brežice, tuji turisti pa v občinah Piran, Bled, Bovec, Ljubljana in Bohinj. 

V hotelih je bilo julija zabeleženih 620.000 prenočitev oz. 30 odstotkov vseh turističnih prenočitev. Sledile so zasebne sobe, apartmaji in hiše (27 odstotkov vseh prenočitev) ter kampi (22 odstotkov vseh prenočitev). 

Upad tujih turistov

Čeprav je bila poletna sezona v številnih destinacijah solidna, pa je slovenski turizem v letošnjem letu zaradi covida-19, ko so bili turistični obrati več tednov povsem zaprti, utrpel velik udarec. Od začetka januarja do konca julija je bilo tako v Sloveniji zabeleženih skoraj 1,6 milijona prihodov turistov, kar je 54 odstotkov manj kot v istem obdobju 2019, in skoraj 4,6 milijona njihovih prenočitev oz. 48 odstotkov manj. 

Domači turisti so od začetka januarja do konca julija ustvarili pet odstotkov manj prihodov in dva odstotka več prenočitev kot v enakem obdobju lani, tuji turisti pa 71 odstotkov manj prihodov in 68 odstotkov manj prenočitev.

Številke potrjujejo pričakovanja Slovenske turistične organizacije (STO), da bo upad tujih turistov v Sloveniji letos okoli 70-odstoten, skupni padec pa zaradi večjega števila slovenskih turistov okoli 50-odstoten. Slovenska vlada je sicer turizmu na pomoč priskočila s turističnimi boni, ki so jih prejeli vsi prebivalci Slovenije in jih je mogoče unovčiti za prenočitev ali prenočitev z zajtrkom.

Zanimivosti

zenska s hranilnikom
Zanimivosti

Ti ugodni izdelki so si prislužili znak “ODLIČNA KAKOVOST”

položaj otroka, vaja, joga
Jutranja telovadba

Ko vstanemo, najprej temeljito razgibajmo zaspane ude

potos, zalivanje, sobna rastlina
Zelena oaza

Sobne rastline za vse, ki jim vrtnarjenje ne gre najbolje od rok

mikrovalovna pečica
Nepogrešljiv aparat

Določeno hrano lahko v mikrovalovni pečici raznese ali pa celo zogleni

kavni aparat
Čiščenje in vzdrževanje

Poskrbite, da vam dragega kavnega aparata ne uniči vodni kamen

rep03-2025_naslovka
Zanimivosti

Obračun v političnem zakulisju: tarča je Robert Golob, ne Boštjan Poklukar