Kar 14 članov pokrajinskega odbora se je odločilo za nezaupnico predsednici Pivčevi, dva sta jo podprla, eden pa je bil vzdržan. S tem je postalo jasno, kako bo na današnji seji glasoval pokrajinski odbor Gorenjska.
Trenutno razmerje v pokrajinskih odborih ni v prid predsednici. Šest jih meni, da Pivčeva ni več primerna za vodenje stranke. To so poleg gorenjskega še dolenjski, južnoprimorski, celjski, pomurski in ljubljanski odbor. Predsednico pa podpirajo severnoprimorski, podravski, ptujsko-ormoški in koroški odbor.
Na seji glasovanje o nezaupnici?
Poslanci DeSUS so po številnih očitkih zaradi plačil ob gostovanjih po Sloveniji Pivčevo pozvali k odstopu, v nasprotnem primeru pa svetu stranke predlagali, da ji izreče nezaupnico. Medtem ko so nekateri prepričani, da lahko predsednico razreši le kongres, drugi v statutu vidijo podlago, da svet odloča o razrešitvah in imenovanjih in da sprejema tudi odločitve v primerih nejasnosti razumevanja določb statuta.
Predsednik sveta stranke Tomaž Gantar je pred današnjo sejo za STA poudaril, da želi, da ni dvoma, da delajo zakonito. Glasovanje o nezaupnici je po njegovih navedbah politična odločitev in jo lahko nedvomno sprejmejo. Če pa bi se svet odločil za razrešitev, bi bila možna pritožba na sodišče. Pravna mnenja v zvezi s tem se razlikujejo, Gantar pa pojasnjuje, da imajo člani sveta možnost podati tudi svoje predloge sklepov za glasovanje.
Tudi Pivčeva je dan pred sejo v pismu članstvo pozvala k zakonitemu ravnanju.
Tako ni jasno, kaj se bo v primeru izglasovane nezaupnice zgodilo z njeno funkcijo, to bo odvisno od razpleta na seji. Če je svet ob tem ne bo tudi formalno razrešil in imenoval začasnega vodstva, je pričakovati zaplete pri nadaljnjem delovanju stranke. Vodja poslanske skupine Franc Jurša je bil jasen, da sodelovanja s Pivčevo v prihodnje ne vidi in za današnjo sejo sveta v primeru, če Pivčeva ostane, napovedal poslanski "plan B".
V vsakem primeru je danes pričakovati tudi dogovor o izrednem kongresu, saj se zanj zavzemata obe strani.