Ko je ognjenik 9. decembra lani izbruhnil, je bilo na Belem otoku 47 pohodnikov in vodičev. Med njimi so bili državljani Avstralije, ZDA, Velike Britanije, Kitajske, Nemčije, Malezije in Nove Zelandije.
Življenje jih je izgubilo 21. Trupel dveh žrtev sicer kljub intenzivni iskalni akciji niso našli, so pa ju pozneje razglasili za mrtva.
Zatekli so se v morje
Beli otok, najbolj dejaven ognjenik na Novi Zelandiji, leži 48 kilometrov stran od vzhodne obale novozelandskega Severnega otoka in je v zasebni lasti. Po izbruhu so za zdravje in varnost pri delu pristojne oblasti sprožile preiskavo.
Med preživeli je tudi novozelandski pilot helikopterja Brian Depauw. Ta je na otoku pristal s štirimi nemškimi turisti. Le nekaj trenutkov pozneje je ognjenik izbruhnil. Eksplozija je helikopter vrgla s helipada, zato se je z dvema svojim stranka pognal v beg. Skočili so v morje, zajeli zrak in se potopili. »To je to,« si je mislil. »Tega ne bom preživel,« je svoje misli razkril za ameriško publikacijo Outside.
Nad njim se je čez gladino zavalil temen oblak, zajela jih je tema. Po približno dveh minutah njegova pljuča niso zmogla več. Takrat se je skozi temo zasvetlikala svetloba, trojica pa je planila iz vode in hlastala za zrakom. Na gladini je bil sloj rumenega prahu, ki je smrdel po žveplu. Zaplavali so plovila, na katerem so se zbirali turisti s počrnelimi okončinami. Dva, ki sta sledila Depauwu, sta jo odnesla brez poškodb.