število smrtnih žrtev poraslo na 23

Nasilje v Boliviji terja čedalje več življenj: ZN v strahu, da bo situacija ob pretirani uporabi sile ušla izpod nadzora

A.S./STA
17. 11. 2019, 08.58
Posodobljeno: 17. 11. 2019, 08.59
Deli članek:

Število ubitih v nasilju, ki spremlja proteste v Boliviji, se je zvišalo na najmanj 23, je sporočila Medameriška komisija za človekove pravice s sedežem v Washingtonu.

Reuters
V Boliviji še vedno vre kri.

Visoka komisarka Združenih narodov za človekove pravice Michelle Bachelet je opozorila, da bi lahko situacija ob pretirani uporabi sile ušla izpod nadzora.

V Boliviji so v petek zvečer izbruhnili obsežni spopadi med varnostnimi silami in privrženci odstopljenega predsednika Eva Moralesa. Po navedbah Medameriške komisije za človekove pravice so v spopadih v soboto umrle še štiri osebe. Skupno je tako število smrtnih žrtev najnovejše politične krize v državi poraslo na 23, število ranjenih komisija ocenjuje na 122.

O novih smrtnih žrtvah poročajo iz mesta Cochabamba, kjer so pridelovalci koke skušali oditi v prestolnico La Paz na proteste v podporo Moralesu, a sta jim policija in vojska to preprečili z blokado na mostu iz mesta. Sprva so od tam poročali o petih mrtvih, sedaj pa so število povečali na devet.

Bachetelova je ocenila, da bi lahko bile smrtne žrtve posledica "nesorazmerne" uporabe sile s strani policije in vojske. "To je izredno nevaren razvoj dogodkov, ki najverjetneje ne bo zadušil nasilja, ampak ga bo le še okrepil," je dejala. "Res me skrbi, da bi stanje v Boliviji lahko ušlo izpod nadzora, če se oblasti reševanja situacije ne bodo lotile z občutkom in v skladu z mednarodnimi normami in standardi v zvezi z uporabo sile," je dodala.

Reuters
Do spopadov je prišlo v mestu Cochabamba, protestirali pa so predvsem pridelovalci koke, ki podpirajo Moralesa.

Začasna bolivijska predsednica Jeanine Anez je v četrtek vojski dovolila sodelovanje pri vzdrževanju reda in vojake oprostila kazenske odgovornosti. Morales je na Twitterju zapisal, da jim je s tem dala proste roke za masaker.

Morales je bil prejšnji teden po več tednih protestov zaradi spornih volitev prisiljen v odstop in umik v izgnanstvo v Mehiki, kar je kasneje označil za državni udar opozicije. Po odhodu Moralesa iz države so v državi izbruhnili protesti njegovih privržencev, ki ga pozivajo, naj se vrne. To napoveduje tudi sam, vendar zaenkrat ostaja v Mehiki.

Dotedanja namestnica predsednika bolivijskega senata Jeanine Anez se je v torek razglasila za začasno predsednico Bolivije. Pred tem predsedniškega položaja niso hoteli prevzeti ne Moralesov podpredsednik ne predsednika senata in predstavniškega doma bolivijskega kongresa.

Reuters
Spopadi v Boliviji