Po umoru novinarja

Rdeča luč še za 16 državljanov

T.L./STA
9. 4. 2019, 07.37
Posodobljeno: 9. 4. 2019, 07.42
Deli članek:

ZDA so doslej že odrekle vizum okoli dvajsetim Savdijcem in zamrznile premoženje 17.

Profimedia
Džamal Hašodži

Po brutalni smrti do savdske oblasti kritičnega novinarja Džamala Hašodžija naj bi kraljeva družina družini umorjenega novinarja izplačala bajne vsote in si tako zagotovila mir. Vseeno pa iz ZDA prihajajo nove sankcije: ameriški State Department je v ponedeljek prepovedal vstop v državo še 16 savdskim državljanom, ki naj bi bili vpleteni v umor savdskega novinarja Džamala Hašodžija. ZDA so doslej že odrekle vizum okoli dvajsetim Savdijcem in zamrznile premoženje 17.

Do nove objave ameriškega zunanjega ministrstva je prišlo sredi pritiskov iz kongresa, da administracija ameriškega predsednika Donalda Trumpa ne stori dovolj glede umora do savdskega režima kritičnega novinarja.

Hašodži je bil na krut način umorjen 2. oktobra lani na savdskem konzulatu v Istanbulu, za čimer naj bi stal savdski prestolonaslednik Mohamed bin Salah. V Rijadu vpletenost princa zanikajo in zatrjujejo, da je šlo za samostojno in neodobreno akcijo določenih obveščevalcev in drugih. V začetku leta se je začelo sojenje proti enajstim obdolženim.

Umor Hašodžija je sprožil veliko ogorčenje mednarodne javnosti, Trump pa se je do svojih zaveznikov na Bližnjem vzhodu odzval precej mlačno. Tudi ameriški senat je decembra po obravnavi poročila Cie sprejel resolucijo, v kateri je kot odgovornega za umor Hašodžija prepoznal princa bin Salmana. Trump se na to resolucijo ni odzval.

Vendarle so bile proti nekaj Savdijcem, ki naj bi bili vpleteni v umor novinarja, uvedene tudi sankcije. Tokratni ukrep proti 16 Savdijcem temelji na zakonu, ki State Departmentu omogoča, da "na podlagi kredibilnih informacij" ne odobri vstopa v ZDA predstavnikom tujih vlad ali njihovim najbližjim družinskim članom, "ki so bili vpleteni v resno korupcijo ali velike kršitve človekovih pravic".