Mednarodno kazensko sodišče (ICC) namreč obravnava obtožbe o ameriških zlorabah v Afganistanu.
Bolton je ICC označil za ustanovo, ki da je nevarna za ZDA, Izrael in druge zaveznike. Kakršenkoli postopek proti ameriškim vojakom bi bil po njegovih besedah popolnoma neutemeljen in neupravičen. Uradnikom ICC, ki bi bili vpleteni v takšne postopke, je Bolton zagrozil s prepovedjo vstopa v ZDA in aretacijo.
"Če se sodišče spravi na nas ali naše zaveznike, tega ne bomo mirno gledali," je sporočil Bolton, ki je leta 2002 kot državni podsekretar v State Departmentu po ukazu predsednika Georga Busha mlajšega umaknil podpis ZDA k rimskemu statutu za ustanovitev ICC.
Če si kriv, ne priznaj sodišča
Američani so se distancirali od ICC zaradi strahu pred morebitnim pregonom njihovih vojakov in obveščevalcev, ki kršijo človekove pravice med vojno proti terorizmu.
Američane moti, da je tožilstvo ICC novembra 2017 sporočilo, da namerava začeti preiskavo zločinov v Afganistanu, ki se bo osredotočila na afganistanske varnostne sile, talibane, teroriste in ameriške vojake ter obveščevalce.
Institucijo lahko popolnoma uničijo
Bela hiša je zagrozila, da bodo, če se bo preiskava Američanov res začela, sprejeli več ukrepov. Sodnikom in tožilcem ICC bodo prepovedali vstop v ZDA, blokirali njihova sredstva v ZDA in jih kazensko preganjali.
Z državami bodo sklenili še bolj zavezujoče bilateralne sporazume proti izročanju Američanov ICC, v Varnostnem svetu ZN pa bodo ZDA poskrbele, da ICC ne bo imel nobenih pooblastil za jurisdikcijo nad Američani in državljani zavezniških držav, ki niso ratificirale rimskega statuta.