Politična kriza

Zapleti v Italiji: Di Maio zahteva odstavitev predsednika

G.G./STA
28. 5. 2018, 08.49
Posodobljeno: 28. 5. 2018, 08.50
Deli članek:

Vse je kazalo, da bodo v Italiji sestavili vlado, a vmešal se je predsednik republike Sergio Mattarella, ki je odklonil imenovanje ministra za finance in gospodarstvo Paola Savone.

Reuters
Mattarella se bo hitro odločil.

Vodja italijanskega Gibanja pet zvezd Luigi Di Maio je povlekel prvo potezo. Zahteva uvedbo postopka za odstavitev predsednika Sergia Mattarelle. Di Maio trdi, da je uvedba postopka za odstavitev predsednika nujna, da bi tako preprečili reakcije prebivalstva na Mattarellovo potezo. Lahko bi prišlo tudi do protestov, je opozoril Di Maio.

Njegove besede so že naletele na burne odzive. Vodja konservativne Naprej Italija, bivši premier Silvio Berlusconi je Gibanju pet zvezd očital pomanjkanje odgovornosti. Poleg tega zdaj čaka na naslednjo potezo predsednika. Njegova stranka se ne boji novih volitev, je še dejal Berlusconi v nedeljo zvečer. V procesu iskanja nove vlade je namreč Berlusconiju potekla prepoved opravljanja javnih funkcij in bi se spet lahko potegoval za sedež v parlamentu in položaj predsednika vlade.

Kritičen do izjav Di Maia glede Mattarelle je bil tudi začasni vodja socialdemokratov Maurizio Martina. Di Maiov "napad na predsednika in demokratične institucije je nezaslišan. Mattarella je branil interese vseh Italijanov in za to smo mu hvaležni," je  še dejal Martina.

Conte vrnil mandat

Mattarella je zavrnil predlog koalicije med gibanjem ter desno Ligo, da bi minister za gospodarstvo in finance postal 81-letni evroskeptik Savona, ker da bi to lahko vodilo v izstop Italije iz evro območja. Slednje pa je po njegovi oceni strateškega pomena za Italijo, zato mora, kot je dejal, ohraniti takšno pridobitev Italije. Kandidat za premierja Giuseppe Conte pa mu je nato v nedeljo zvečer vrnil mandat.

Mattarella je potem napovedal, da se bo zelo hitro odločil, ali bodo potrebne nove volitve. Še danes naj bi se sestal z nekdanjim visokim predstavnikom Mednarodnega denarnega sklada Carlom Cottarellijem in po napovedih bi ga lahko imenoval za tehničnega mandatarja, ki bi Italijo vodil do predčasnih volitev.