Popolno uničenje

Muhasti Kim Džong - Un uničil poligon, Trump pa odpovedal srečanje

T.L./STA
24. 5. 2018, 15.45
Posodobljeno: 24. 5. 2018, 16.29
Deli članek:

Severna Koreja uničila poligon za jedrske poskuse. Predstavniki tujih medijev so poročali o ogromni in glasni eksploziji.

Reuters
Po televiziji so naznanili uničenje jedrskega poligona.

Severna Koreja je glede na navedbe oblasti in medijev, ki so spremljali dogajanje, danes uničila poligon za jedrske poskuse na severovzhodu države. Glede na predhodne navedbe iz Pjongjanga naj bi uničenje poligona v notranjosti gore v vasi Punggye-ri predstavljalo znak dobre volje pred vrhom med ZDA in Severno Korejo, predvidenim za 12. junij.

Režim v Pjongjangu je v začetku meseca sporočil, da načrtuje popolno uničenje objekta z razstrelitvijo dostopnih predorov do prizorišča poskusov. Odločitev so objavili, potem ko je severnokorejski voditelj Kim Džong-Un sporočil, da je severnokorejski jedrski program dokončan, zaradi česar ne bodo več izvajali jedrskih in raketnih poskusov.

Uničenje je bilo predvideno za obdobje med 23. in 25. majem, nanj pa so severnokorejske oblasti povabile tudi 20 tujih novinarjev iz Južne Koreje, ZDA, Kitajske, Rusije in Velike Britanije.

Med njimi je bil novinar Sky News Tom Cheshire, ki je za medij danes poročal o "ogromni eksploziji", ki jo je zelo dobro občutil in je bila izjemno glasna. Tudi južnokorejska tiskovna agencija Yonhap je ob sklicevanju na južnokorejske novinarje na prizorišču poročala, da je bilo čez dan slišati več eksplozij.

Najprej naj bi v jutranjih urah z eksplozivom uničili en podzemni predor. Nekaj ur pozneje naj bi bili nato v več eksplozijah uničeni še dva predora, vojašnica, opazovalni stolpi in druga poslopja na tleh.

Uhajanja radioaktivnosti niso zaznali

Kasneje je tudi severnokorejski Inštitut za jedrsko orožje potrdil "popolno uničenje" poligona. Kot so navedli za državno tiskovno agencijo KCNA, je inštitut izvedel uničenje, "da bi zagotovil transparentnost in ustavitev jedrskih poskusov".

"Uničenje je bilo izvedeno tako, da so se prek eksplozije zrušili vsi predori prizorišča in so se zaprli vsi vhodi v predore, obenem pa so eksplodirala nekatera poslopja varnostnikov in opazovalne točke na prizorišču," so pojasnili v izjavi. Kot so dodali, v procesu uničenja niso zaznali uhajanja radioaktivnosti.

Strokovnjaki si sicer niso edini, ali bo po uničenju poligon dejansko neuporaben. V preteklosti so namreč Severnokorejci uničene objekte hitro obnovili, ko so se odnosi z mednarodno skupnostjo zaostrili.

Severna Koreja je v Punggye-riju izvedla vseh šest jedrskih poskusov, zadnjega, ki je bil daleč najmočnejši, septembra lani. Po navedbah Pjongjanga je šlo za vodikovo bombo.

Trump odpovedal srečanje

Po zapletih in novi ohladitvi odnosov med državama pa je očitno usoda težko pričakovanega srečanje med ZDA in Severno Korejo zapečatena. Donald Trump je namreč srečanje s severnokorejskim voditeljem odpovedal. Dejal je, da bi bilo le-to v tem trenutku "neprimerno", poroča BBC. Srečanje bi se moralo zgoditi 12. junija v Singapurju. 

V pismu, ki ga je na Twitterju objavila tiskovna agencija Associated Press, je Trump pozval Kima, naj mu piše ali ga pokliče, če si premisli. Odpoved srečanja je označil za zamujeno priložnost, kar predstavlja žalosten trenutek. 

Namestnica severnokorejskega zunanjega ministra Choe Son-hui je pred tem sporočila, da Severna Koreja ne bo "niti prosjačila ZDA za dialog niti se trudila s prepričevanjem, če nočejo sesti z nami za mizo". Če bodo ZDA nadaljevale z "nezakonitim in nezaslišanim ravnanjem", bo vodstvu države predlagala ponoven razmislek o vrhu, je navedla. "Ali se bodo ZDA z nami srečale v konferenčni sobi ali v jedrskem spopadu, je popolnoma odvisno od odločitve in ravnanja ZDA," je sporočila.