Poslovna žilica

Bela hiša naprodaj: v vlogi "prodajalca" kar Trumpov odvetnik

T.L./STA
23. 5. 2018, 21.20
Posodobljeno: 23. 5. 2018, 21.27
Deli članek:

Predsednik Petro Porošenko naj bi lani prišel v Belo hišo po plačilu od 400.000 do 600.000 dolarjev Trumpovemu odvetniku Michaelu Cohenu.

Reuters
Donald Trump

Britanska televizija BBC, ki se sklicuje na ukrajinske obveščevalne vire, dodaja še en kamenček v mozaik celotne ruske afere v ZDA, tokrat z vidika Ukrajine. Predsednik Petro Porošenko naj bi lani prišel v Belo hišo po plačilu od 400.000 do 600.000 dolarjev Trumpovemu odvetniku Michaelu Cohenu.

"Tvitonorija" se nadaljuje

Trump je danes po vrsti ogorčenih tvitov proti preiskavi ruske afere, ki se mu po mnenju analitikov vse bolj približuje, pred Belo hišo izjavil, da je naredil veliko uslugo domovini, ko je lani odpustil direktorja FBI Jamesa Comeyja.

Trump novinarjem pred odhodom v New York, kjer bo na Long Islandu govoril o nezakonitem priseljevanju in uličnih tolpah, ponovno ni podal nobenega dokaza za trditev, da je FBI pred volitvami 2016 vohunil v njegovi kampanji.

Izpostavil je medijsko izjavo nekdanjega nacionalnega direktorja za obveščanje Cie Jamesa Clapperja, ki je dejal, da so res nadzirali Ruse oziroma vohunili za njimi, kar je sicer znano že več kot leto dni. FBI je nadziral Ruse, ob tem pa naletel na člane Trumpove kampanje, ki so mešetarili z njimi. Če tega ne bi bilo, tudi preiskave ruske afere ne bi bilo.

Comey je zjutraj objavil kritični tvit do republikancev in jih vprašal, kako bodo lahko pogledali vnukom v oči, ker sedaj sodelujejo s Trumpom pri uničevanju pravnih norm ZDA. Trumpova ruska afera je že zdavnaj presegla mejo bizarnosti, trenutno pa poteka nategovanje med "Trumpovim" pravosodnim ministrstvom in predsednikom skupaj z nekaj povsem zvestimi republikanci v kongresu.

Cohen, ki je zaslovel s plačilom 130.000 dolarjev pornografski igralki Stormy Daniels za molk o spolnem odnosu z Donaldom Trumpom, je že pod zvezno preiskavo zaradi številnih finančnih malverzacij. Pokopal ga je prepir z Danielsovo, ki jo je tožil zaradi kršitve sporazuma o molku o razmerju, njen odvetnik Michael Avenatti pa je v javnost spravil dokumente o plačilih podjetij in posameznikov Cohenu, da jim uredi dostop do Trumpa.

Tovrstno lobiranje samo po sebi ni zločin, vendar pa je kaznivo dejanje, če se lobira za tuje interese in se ustrezno ne registrira. To spoznava nekdanji šef Trumpove kampanje Paul Manafort, ki ga preganjajo, ker se ni registriral za lobiranje za proruske interese v Ukrajini. Cohen je po drugi strani vzel denar od nasprotne strani v Ukrajini.

Petro Porošenko naj bi pred ameriškimi predsedniškimi volitvami 2016 odobril sprostitev dokumentov, ki so dokazovali Manafortovo delovanje za prorusko vlado Viktorja Janukoviča. Trump je Manaforta potem odstavil. Porošenko je verjel, da bo zmagala Clintonova, nato pa ga je zajela panika, ko je zmagal Trump, saj je Ukrajina brez ZDA še bolj izpostavljena Rusiji, kot je sicer.

Porošenko želel izraziti prijateljstvo in zvestobo

Zaradi tega je skušal priti do Trumpa, da mu izrazi prijateljstvo in zvestobo. Cohen se je ponudil za posrednika in za mastno plačilo uredil sestanek. Vendar pa menda Porošenko do zadnjega trenutka ni vedel, ali ga bo Trump sprejel le mimogrede brez kamer, morda tako, da bo na kratko stopil v sobo, kjer se bo Porošenko pogovarjal s podpredsednikom ali drugim uradnikom Trumpove vlade.

Na koncu se je naložba v Cohena, kjer je vlogo posrednika igral tudi mafijec in nekdanji Trumpov poslovni partner Felix Sater, izkazala za upravičeno in Porošenko je na srečanju s Trumpom žarel od veselja. Teden dni po njegovi vrnitvi v Ukrajino pa se je tam uradno končala preiskava nacionalnega urada za boj proti korupciji proti Paulu Manafortu. Njegov dosje je bil predan državnemu tožilstvu, kjer je končal v predalu.