Zasebnost in propaganda

Zuckerberg: Facebook je v “oboroževalni tekmi” z Rusijo

B.K.
11. 4. 2018, 08.39
Posodobljeno: 11. 4. 2018, 08.56
Deli članek:

Ustanovitelj in lastnik Facebooka Mark Zuckerberg je končal s prvim delom zaslišanja pred ameriškim Senatom, kjer je odgovarjal na vprašanja o tem, kako dobro njegovo podjetje skrbi za zasebnost uporabnikov platforme.

Facebook
Mark Zuckerberg

33-letni tehnični mogul se je pred zakonodajno vejo ameriške oblasti sicer zagovarjal prvič. Razlog je nedavna afera v kateri je eden izmed razvijalcev facebookovih aplikacij, podatke o obnašanju uporabnikov prodal podjetju za politično svetovanje Cambridge Analytica. 44 senatork in senatorjev je zato zanimalo predvsem do katerih podatkov ima podjetje dostop, kako jih uporablja ter kako z njimi ravna.

Zasebnost

Zuckerberg je zaslišanje začel z opravičilom. “Jasno je, da nismo storili dovolj, da bi preprečili zlonamerno uporabo teh orodij [Facebooka]. S tem mislim na lažne novice, tuje vmešavanje v volitve, sovražni govor ter zasebnost podatkov,” je dejal Zuckerberg, ki je sprejel odgovornost za afero Cambridge Analytica. “Napaka je bila moja, žal mi je. Jaz sem postavil Facebook, jaz ga vodim in jaz sem odgovoren za vse kar se zgodi tukaj.”

Da bi preprečili ponovitve tovrstnih nevšečnosti, bodo na Facebooku bolj podrobno pregledali način delovanja mnogih aplikacij. “Mislimo preučiti mnogo aplikacij – na desettisoče. In če bomo našli sumljive dejavnosti, bomo izvedli popolno revizijo the aplikacij,” je dejal Zuckerberg in dodal, da je bila napaka, ko so leta 2015 verjeli na besedo Cambridge Analytica, da so podatke izbrisali s svojih strežnikov.

Opravičila mnogih v senatu niso prepričala. Demokratski senator Richard Blumenthal je denimo dejal, da kljub mnogim opravičilom Zuckerberg še vedno zanika, da bi pri njihovem delovanju šlo za kršitev etičnih norm, republikanski senator John Kennedy pa je poudaril, da bo potrebno Facebook regulirati z zakonodajo. Zuckerberg lahko pri tem procesu sodeluje ali pa se mu upira, je dejal. “Danes so vam vsi skušali povedati naslednje: vaša uporabniška pogodba je zanič. Njen namen je, da ščiti Facebookovo zadnjico, ne pa da pouči vaše uporabnike o njihovih pravicah.”

Propaganda

Poleg problema zasebnosti, družbeno omrežje pesti tudi problem politične propagande. Zuckerberg se je v govoru večkrat obregnil ob eno izmed najbolj popularnih tematik v Združenih državah Amerike danes – Rusijo.

“V Rusiji so ljudje, katerih služba je, da skušajo zlorabiti naše sisteme- Gre torej za tekmo v oboroževanju. Oni so vedno boljši v tem kar počnejo, mi pa moramo vlagati v to, da bomo tudi sami postali boljši v tem kar delamo,” je dejal 33-letnik in dodal, da ne more garantirati, da so bili zlonamerni akterji v celoti odstranjeni iz platforme. Da bi zaščitil prihodnje ameriške volitve, bo Facebook od političnih oglaševalcev zahteval njihove veljavne osebne dokumente, preverjal pa bo tudi skladnost z njihovo lokacijo.

Republikanskega senatorja in nekdanjega kandidata za predsednika ZDA Teda Cruza pa je zanimalo kako Zuckerberg komentira domnevno politično pristranskost platforme. Ta naj bi, po njegovih besedah, preferirala demokratske skupine in politično propagando ter cenzorirala republikansko. Zuckerberg je vztrajal, da so “zelo zavezani Facebooku kot platformi za vse ideje,” čeprav ni znal pojasniti, kako naj bi to dosegli.

Mark Zuckerberg, ki je včeraj v kongresni dvorani sedel kar 4 ure, se bo danes zagovarjal še pred odboroma predstavniškega doma za energijo in trgovino.