Preverjanje ostaja

V ZDA bodo begunci spet dobrodošli

J.P./STA
30. 1. 2018, 07.11
Posodobljeno: 30. 1. 2018, 07.16
Deli članek:

Ameriško ministrstvo za domovinsko varnost se je po treh mesecih revizije politike odločilo, da bodo beguncem iz 11 večinoma muslimanskih držav, ki so opredeljene kot veliko varnostno tveganje, ponovno dovolili iskanje zaščite v ZDA, vendar po še malce bolj zaostrenem preverjanju.

Profimedia
Na otoku trenutno gradijo nov muzej Kipa svobode, ki bo po napovedih končan prihodnje leto.

Gre za begunce iz Egipta, Iraka, Libije, Irana, Somalije, Sudana, Južnega Sudana, Sirije, Jemna, Malija in Severne Koreje. Zdaj naj bi bilo končno povsem jasno, da ameriška vlada ne bo zapirala vrata beguncem zaradi tega iz katerih držav prihajajo.

Zdrava pamet sicer pravi, da iz držav, kjer ni velikega tveganja, tudi ni beguncev, ampak si živo glavo skušajo rešiti ljudje v državah, kjer potekajo spopadi ali so izpostavljeni nasilju ali zatiranju.

Prizadevanje za večjo varnost

Vlada predsednika ZDA Donalda Trumpa trdi, da želijo s spremembami pri postopkih sprejemanja beguncev in novimi varnostnimi ukrepi, katerih podrobnosti niso znane, preprečiti izkoriščanje programa s strani teroristov, ki se želijo vtihotapiti v ZDA kot begunci.

Doslej jim po javno dostopnih podatkih to sicer še ni uspelo niti pod starimi procedurami, saj so vsi muslimanski teroristi, ki so po 11. septembru 2001 v ZDA izvedli ali skušali izvesti napade, prišli v državo kot zakoniti priseljenci.

Trumpova vlada si za večjo varnost na mejah prizadeva tudi v okviru prizadevanj za reformo imigracijskega sistema. Pretekli teden je podala svoja načela za pogajanja s kongresnimi demokrati, ki med drugim zahtevajo 25 milijard dolarjev za zid na meji z Mehiko, več denarja za mejne agente in varnost, intenzivnejše zapiranje nezakonitih priseljencev, ki so zagrešili zločine in odstranjevanje tistih, ki prekoračijo rok za bivanje na podlagi vizumov.

Trumpova vlada želi ukinitev programa vizumske loterije, ki državljanom z malo priseljenci v ZDA omogoča sodelovanje v žrebu za pridobitev dovoljenja za delo in bivanje v ZDA, vzpodbujanje priseljevanja visoko izobraženih in usposobljenih ljudi ter odpravo možnosti, da zakoniti priseljenci omogočijo prihod v ZDA širšemu sorodstvu.

V zameno za te reforme bi demokrati dobili zaščito pred izgonom za 1,8 milijona nezakonitih priseljencev, ki so v ZDA prišlo mladoletni. Ti ljudje bi tudi dobili možnost državljanstva, vendar šele po desetih ali 12 letih, ne bodo pa smeli narediti nobenega prekrška.

Vodstvo senatnih demokratov je to Trumpovo ponudbo v zameno za reformo že zavrnilo, vendar to ni pomembno, kot niso niti načela, saj se bodo morali o vsem pogajati. Poleg tega je Trump doslej že večkrat dokazal, da si lahko v zadnjem trenutku premisli. Poleg tega v ZDA živi okoli 12 milijonov nezakonitih priseljencev, ki jih ne bo mogoče vse izgnati brez katastrofalnih posledic za celotno družbo in ekonomijo.