Videl, premislil, odklenil je bilo vodilo srednješolskega državnega tekmovanja v odpiranju sefov s fizikalno ključavnico, ki ga pripravlja Hiša eksperimentov in ga je pretekli četrtek gostila novomeška gimnazija. Prvo mesto je pripadlo ekipi Gimnazije Želimlje, drugo so zasedli dijaki Gimnazije Nova Gorica in tretje dijaki II. Gimnazije Maribor. Prvi dve ekipi se bosta udeležili mednarodnega tekmovanja v Izraelu. Sicer se je tekmovanja udeležilo osem srednjih šol, poleg omenjenih še Škofijska gimnazija Antona Martina Slomška iz Maribora, Gimnazija Novo mesto, Srednja elektro šola in tehniška gimnazija Šolskega centra Novo mesto, Srednja šola za strojništvo Šolskega centra Škofja Loka ter Gimnazija in zdravstvena šola Šolskega centra Nova Gorica.
VDRLI V DESETIH MINUTAH
Luka Vidic iz Hiše eksperimentov je pojasnil, da so dijaki in dijakinje sefe sestavljali v preteklih mesecih in jih opremili z različnimi fizikalnimi problemi in poskusi, s katerimi se da odpreti ključavnico, na tekmovanju pa so z razrešitvijo fizikalnih ugank poskušali vdreti v sefe drugih ekip v desetih minutah. »Bolj kot to je pomembno, da so se pri tem zabavali in odkrili morda ne le način, kako se sef odpre, temveč sto načinov, kako se ne odpre,« je dodal.
SEF MORA IMETI ZGODBO
Meril za določitev zmagovalca je več. »Sama ocena komisije je približno 45 odstotkov končne ocene. Mi smo si ogledovali, kako so sefi narejeni, kako robustni so, ali ima sef tudi svojo zgodbo; malo smo tudi dijake izprašali, koliko o teh pojavih, ki so jih predstavljali, vedo. Sicer pa velik del ocene predstavlja mnenje dijakov, ki ocenijo sefe, ki so jih odpirali, in delež tudi to, koliko sefov so odprli in kolikokrat so drugi vlomili v njihov sef,« je pojasnil Vidic in dodal, da je komisija imela zelo težko delo, saj so dijaki izdelali izvrstne sefe. »Potrudili so se tako pri fizikalnih pojavih, ki so jih prikazovali v sefu, kot pri njihovi izdelavi. Užitek je bilo gledati tekmovalce, ki so poskušali vdreti vanje s povsem drugimi idejami,« je bil zadovoljen po uspešnem tekmovanju, ki v ospredje postavlja timsko delo.
NAPAKA NI SLABA STVAR
Miha Kos, vodja Hiše eksperimentov, je mladim dejal, da vedno rad pride na tovrstne prireditve, ker po zraku kar letijo inovativne ideje. »Včasih je tudi nekaj razočaranja, če nisi pravočasno izvedel neke stvari in se ti zdi, da je bil to neuspeh. A nekaj morate vedeti – pri izdelovanju in odpiranju sefov delate napake, vendar so te napake velik plus. Napaka ni nikoli slaba stvar, je samo en korak naprej do uspeha. Vsaka izkušnja vam bo pomagala, da boste bolj dozoreli. Najboljši asi so delali največ napak!« jim je še položil na srce.