Jordanija se je v nedeljo pridružila pozivom, naslovljenim na ameriškega predsednika Donalda Trumpa, naj ne prizna Jeruzalema za prestolnico Izraela, saj bi to imelo "nevarne posledice". K temu je danes pozvala tudi Palestina, pozivom pa se je pridružila tudi Turčija. Izrael je medtem ocenil, da ima Trump zgodovinsko priložnost.
Zunanji minister Jordanije Ajman Safadi je dejal, da je to vprašanje odprl v pogovoru z ameriškim državnim sekretarjem Rexom Tillersonom. "Takšna odločitev bi sprožila jezo v arabskem muslimanskem svetu, podžgala napetosti in ogrozila mirovna prizadevanja," je na Twitterju zapisal Safadi.
Turčija o katastrofi
Tudi Turčija je danes posvarila pred "veliko katastrofo", če bi Trump Jeruzalem priznal za prestolnico Izraela. "Če se (trenutni) status spremeni in se naredi nov korak (...) bo prišlo do velike katastrofe," je povedal namestnik turškega premierja Bekir Bozdag. "To bo popolnoma uničilo krhek mirovni proces v regiji in privedlo do novih konfliktov, novih sporov in novih nemirov," je poudaril.
Palestinci o koncu mirovnega procesa
Predstavniki palestinskih oblasti s predsednikom Mahmudom Abasom na čelu so v nedeljo posvarili, da bi priznanje Jeruzalema kot prestolnice Izraela lahko pokopalo možnosti za mir na Bližnjem vzhodu. "To je korak, ki bo končal vse možnosti za mirovni proces. Mirovni proces, ki se začne tako, da se nam vzame naše najbolj svete kraje, ni začetek, ampak uničenje," je ocenil Abasov svetovalec Nabil Šat.
Abas je sprožil diplomatsko kampanjo, s katero skuša mobilizirati mednarodno nasprotovanje morebitni potezi Trumpa, palestinsko gibanje Hamas pa je medtem celo pozvalo k oboroženi vstaji. Pred morebitnim priznanjem Jeruzalema za prestolnico Izraela je Trumpa med drugim v soboto odločno posvaril tudi generalni sekretar Arabske lige Ahmed Abul Gejt.
Namestnik palestinskega premierja Ziad Abu Amr pa je danes ameriškega generalnega konzula v Jeruzalemu Donalda Bloma tudi uradno obvestil o nasprotovanju priznanja Jeruzalema kot izraelske prestolnice. Morebitno priznanje je označil za nesprejemljivo in nespoštljivo. Takšna odločitev bi bila "v nasprotju z vlogo ameriške administracije kot posrednika in podpornika pri mirovnem procesu".
Odzvala se je tudi Organizacija islamskega sodelovanja (OIC), ki je sporočila, da bi bilo priznanje "očiten napad na arabske in muslimanske narode". Pozvali pa so tudi k vrhu muslimanskih držav, v primeru da bi ZDA priznale Jeruzalem kot prestolnico Izraela.
Izraelci o "zgodovinski priložnosti"
Izraelski obrambni minister Avigdor Liberman pa je dejal, da ima Trump "zgodovinsko priložnost". "Upam, da je odločitev predsednika Trumpa, da ameriško veleposlaništvo prestavi v Jeruzalem, končna odločitev. In upam, da bom ameriško veleposlaništvo tu v Jeruzalemu videl že prihodnji teden ali prihodnji mesec," je povedal.
Trump bi po poročanju nekaterih medijev utegnil Jeruzalem kot prestolnico Izraela priznati že v sredo. Takrat se namreč izteče nov rok, do katerega mora podpisati odlok, s katerim bi veleposlaništvo ZDA v Izraelu ostalo v Tel Avivu. V ZDA namreč že več kot dve desetletji velja zakon, ki terja prestavitev veleposlaništva v Jeruzalemu, a vsi predsedniki brez razprav redno podpisujejo odloke, s katerimi v imenu nacionalne varnosti in bližnjevzhodnega mirovnega procesa vsakič še za pol leta preložijo selitev.
Trump delil obljube že pred izvolitvijo
Status Jeruzalema je eno najbolj spornih vprašanj v bližnjevzhodnem konfliktu in je ključno za doseganje miru med Izraelom in Palestinci. Izrael razume celoten Jeruzalem kot svojo prestolnico, Palestinci pa nasprotno vztrajajo, da mora biti Vzhodni Jeruzalem, ki ga je Izrael zavzel v vojni leta 1967, prestolnica njihove prihodnje države. Celo ZDA, tradicionalna zaveznica Izraela, se glede tega načeloma niso postavljale na nobeno stran in so vztrajale, da mora biti ta spor rešen v okviru bližnjevzhodnih mirovnih pogajanj.
Za razliko od prejšnjih predsednikov, tako demokratskih kot republikanskih, je Trump že pred izvolitvijo obljubljal, da bo Jeruzalem priznal kot prestolnico Izraela in tja preselil ameriško veleposlaništvo. Kushner, ki mu je Trump poveril vodenje ameriških prizadevanj za doseganje miru med Palestinci in Izraelom, je spričo razburjenja v nedeljo sicer zatrdil, da odločitev glede Jeruzalema še ni sprejeta in da predsednik še preučuje "veliko različnih dejstev".