Katalonija

Na tisoče protestnikov zahteva izpustitev političnih zapornikov

STA/B.K.
11. 11. 2017, 18.44
Posodobljeno: 11. 11. 2017, 18.45
Deli članek:

Na ulicah Barcelone se je danes zbralo več deset tisoč protestnikov, ki zahtevajo izpustitev odstavljenih ministrov in poslancev, ki so se zaradi razglasitve neodvisnosti znašli v priporu. K protestu sta pozvali civilni združenji Katalonski narodni kongres (ANC) in Omnium Cultural, katerih vodji sta prav tako v preiskovalnem priporu.

Profimedia
Neodvisnost je podprlo 90 odstotkov od 42 odstotka volilnih upravičencev.

Protestni shod se je v Barceloni danes začel ob 17. uri po srednjeevropskem času. Številni udeleženci nosijo transparente z gesli v podporo priprtim politikom, ki jih označujejo za politične zapornike. Drugi vihtijo zastavo katalonskega gibanja za neodvisnost. Osrednji španski vladi so namenili poziv "Ven z okupacijsko silo!"

Osem nekdanjih katalonskih ministrov je od minulega tedna v priporu v Madridu zaradi obtožb upora in nezakonitega prisvajanja javnih sredstev. Enake obtožbe visijo še nad šestimi nekdanjimi poslanci, vključno z nekdanjo predsednico parlamenta Carme Forcadell.

Nekdanji predsednik katalonske vlade Carles Puigdemont se je skupaj s še štirimi nekdanjimi ministri zatekel v Bruselj. Španija je zanje izdala evropski nalog za prijetje in prihodnji teden naj bi stopili pred belgijskega sodnika.

hipno-diploma, hipnoza

Zanimivosti

Priložnost: V štirih dneh brezplačno do hipno diplome - delavnica, ki vas bo navdušila!

Špansko pravosodje je proti politikom sprožilo pregon zaradi njihove vloge v prizadevanjih za neodvisnost Katalonije. Regionalni parlament je 27. oktobra razglasil neodvisnost, nakar je Madrid odstavil regionalno vlado in razpustil parlament. Za 21. december je španska vlada napovedala nove regionalne volitve.

Priljubljena županja Barcelone Ada Colau je nekaj ur pred začetkom shoda, ki naj bi se ga tudi sama udeležila, kritizirala dejanja Puigdemontove vlade. "Izzvali so napetosti in izvedli enostransko razglasitev neodvisnosti, ki je večina ne želi," je dejala. Katalonce so ukanili za dosego lastnih interesov, je še dejala.

Španska pokrajina je močno razdeljena glede vprašanja neodvisnosti in nasprotniki so referendum 1. oktobra, ki ga je ustavno sodišče razglasilo za neustavnega, v veliki meri bojkotirali. Ada Colau nasprotuje neodvisnosti, podpira pa uraden referendum o tem vprašanju.