"Če dovolimo Kataloniji - čeprav to ni naša stvar -, da se odcepi od Španije, bodo drugi naredili isto. In tega si ne želim," je Juncker dejal v govoru študentom v Luksemburgu. "Ne želim si Evropske unije, ki bi bila v 15 letih sestavljena iz 98 držav. Že z 28 je relativno težko, nič lažje s 27, a z 98 se to zdi nemogoče," je dodal.
Izrazil je zaskrbljenost zaradi vse močnejšega trenda separatizma po Evropi - grožnje, ki se je je EU za las otresla leta 2014, ko je Škotska na referendumu glasovala proti neodvisnosti.
Bruselj vztraja, da je spor glede izvedbe referenduma o neodvisnosti v španski avtonomni pokrajini Katalonija notranja zadeva Španije. Pri tem je jasno podprl stališče Madrida, da je tovrstno glasovanje nezakonito, obenem pa pozval k dialogu.
Kot je dodal Juncker, EU ne more sama od sebe posredovati med stranema, k čemur je pozval predsednik katalonske regionalne vlade Carles Puigdemont, Madrid pa je to zavrnil. "Z vseh koncev sveta prejemamo resne pozive: 'Juncker mora posredovati'. Ne bo," je dejal in izpostavil, da mediacijo želi ena stran, druga pa ne.
Izpostavljeno
Trajnost v papirni industriji
Jasen mandat za razglasitev neodvisnosti
Na glasovanju 1. oktobra je po navedbah katalonske vlade 90 odstotkov ljudi podprlo neodvisnost. Udeležba je bila 43-odstotna. Puigdemont je v nagovoru parlamenta minuli torek poudaril, da so s tem dobili jasen mandat za razglasitev neodvisnosti, a je obenem njeno uveljavitev preložil, da bi najprej iskali rešitev v dialogu z Madridom.
Španski premier Mariano Rajoy je v sredo od Puigdemonta zahteval, da mu do ponedeljka odgovori, ali je v torek formalno razglasil samostojnost Katalonije ali ne. Najkasneje do naslednjega četrtka pa bi morala katalonska vlada prekiniti vse postopke za odcepitev in se vrniti v okvire pravnega reda, kot ga določa španska ustava.
Če Puigdemont tega ne bo storil, bo Madrid uporabil 155. člen ustave, ki omogoča suspendiranje avtonomije pokrajine.