Aleksandar Mišo Broz

Na Hrvaškem terjajo Titovega sina

J.P./STA
10. 10. 2017, 10.49
Posodobljeno: 10. 10. 2017, 10.56
Deli članek:

Sin nekdanjega jugoslovanskega predsednika Josipa Broza Tita, Aleksandar Mišo Broz je nezakonito uporabljal hišo s sadovnjakom in vinogradom nedaleč od Samoborja, ki je od leta 1998 v lasti hrvaške države. Hrvaško ministrstvo za državno premoženje je napovedalo postopek, s katerim bodo poskušali od Broza izterjati plačilo za uporabo nepremičnine.

Profimedia
Zemljišče Titove vile je zdaj v lasti hrvaške države.

Zemljišče nekdanje Titove vile pri Samoborju nedaleč od Zagreba meri 35.000 hektarjev. Titovega mlajšega sina ni bilo v hiši, ko je televizijska ekipa hrvaške televizije (HTV) v ponedeljek prišla do vhoda v nepremičnino.

Sosedje v Samoborju so povedali, da v zadnjem času bolj redko srečajo 76-letnega Broza, ki je v telefonskem pogovoru za HTV potrdil, da je seznanjen z dejstvom, da je premoženje od aprila 1998 v lasti hrvaške države.

Na Hrvaškem ocenjujejo, da je celotno premoženje vredno približno milijon evrov. 

Povedal je, da od takrat ni prejel uradne zahteve za vračilo nepremičnine državi. HTV se sklicuje na izjavo državnega pravobranilstva, da so leta 2000 Aleksandra Broza pozvali, naj vrne državi sporno nepremičnino, a tega ni storil.

hipno-diploma, hipnoza

Njena.si

Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo

Nekdanja levosredinska hrvaška vlada je leta 2001 premoženje pri Samoborju predala v upravljanje predsedniku države, urad hrvaške predsednice Kolinde Grabar-Kitarović pa je lani nepremičnino vrnil uradu za upravljanje z državnim premoženjem, ki je bilo potem preoblikovano v ministrstvo za državno premoženje.

Sprožili postopek za vrnitev

Minister za državno premoženje Goran Marić je potrdil, da so sprožili postopek na državnem tožilstvu za vrnitev nepremičnine, ki jo nezakonito uporablja Broz. Zahtevali bodo tudi nadomestilo za uporabo vile in zemljišča, je dodal.

Na Hrvaškem ocenjujejo, da je celotno premoženje vredno približno milijon evrov. Nadomestilo za uporabo nepremičnine lahko zahtevajo samo za zadnjih pet let, za katera terjatve niso zastarele. Zahtevali naj bi približno milijon kun (135.000 evrov) nadomestila.