Zgodba sega v leto 2013, bivši delodajalec 31-letnice pa je javnost seznanil o primeru šele ta teden. Miwa Sado je bila poslušna uslužbenka. Garala je dan in noč, v maju in avgustu leta 2013 je nabrala kar 159 ur nadur. Julija ji je odpovedalo srce. Preiskava je potrdila, da gre njeno smrt umestiti v rubriko “karoši” (smrt zaradi preobilice dela).
Ne gre za prvi primer smrti zaradi deloholizma na Japonskem, kjer nekateri delodajalci od zaposlenih zahtevajo čezmerno število nadur, uslužbenci pa želijo s pridnostjo dokazati pripadnost podjetju.
Na božični dan leta 2015 si je zaradi fizične in psihične izmozganosti življenje vzela 24-letna Matsuri Takahashi. V mesecih pred samomorom je redno delala nadure. Tik pred zadnjim korakom je enem od družabnih omrežij zapisala, da je “fizično in psihično uničena” in da si “želi umreti”.
Delovne Inšpekcije so se nekoliko zganile in bolj pogosto preverjale podjetja. Konec lanskega leta opravljena raziskava pa je pokazala, da si še vedno veliko uslužbencev nabira prek 80 nadur mesečno in da je ena petina uslužbencev v “dometu karošija”.
Vlada zdaj predlaga zakonsko rešitev problema prekomernih nadur. Meja bi postavila pri 100 nadurah na mesec.