Eksplozija je na odmaknjenem območju, kjer Pjongjang izvaja jedrske poskuse, davi okoli 5.20 po srednjeevropskem času povzročila potres z magnitudo 6,4. Temu je nekaj minut kasneje sledilo novo tresenje tal z magnitudo 4,6. Po navedbah kitajskega seizmološkega centra bi lahko šlo za podor oziroma posedanje tal po eksploziji.
Po podatkih južnokorejske agencije za potrese je bil tokratni poskus od pet- do šestkrat močnejši kot peti jedrski poskus, ki ga je Severna Koreja izvedla skoraj natanko pred letom dni, 9. septembra 2016.
Zanimivosti
Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem
Nekaj ur pred tem so severnokorejski mediji poročali, da so njihovi znanstveniki razvili napredno vodikovo bombo, ki jo lahko namestijo na medcelinsko balistično raketo. Po navedbah severnokorejske tiskovne agencije KCN ima bomba moč več sto kiloton, detonirajo pa jo lahko na visoki višini. Severnokorejski voditelj Kim Jong Un je danes obiskal tovarno, kjer so to orožje nameščali na raketo, so dodali.
Japonski zunanji minister Taro Kono je že pred tem potrdil, da je šlo za jedrski poskus. Kot je dejal, gre za "skrajno neopravičljivo dejanje" in dodal, da je Tokio vložil protest pri severnokorejskem veleposlaništvu v Pekingu.
Ameriški predsednik Donald Trump in japonski premier Shinzo Abe sta v sobotnem telefonskem pogovoru, še pred novim jedrskim poskusom Pjongjanga, govorila o Severni Koreji. "Voditelja sta potrdila pomembnost tesnega sodelovanja med ZDA, Japonsko in Južno Korejo v luči naraščajoče grožnje, ki jo predstavlja Severna Koreja," so po pogovoru sporočili iz Bele hiše.