Koordinacija proizvajalcev in dobaviteljev koncerna Agrokor je danes potrdila, da vztrajajo pri odločitvi o prekinitvi dobave vsega blaga Konzumu razen svežega kruha od sobote ne glede na to, da je lastnik družbe Ivica Todorić poslal zahtevo za uveljavitev zakona o izredni upravi. Pojasnili so, da nimajo sogovornikov v koncernu.
"Nimamo poslovnega odnosa z družino Todorić, temveč izključno s koncernom Agrokor. Proizvajalci in dobavitelji se nimajo s kom pogovarjati v koncernu, ker izredni pooblaščenec še ni stopil na položaj", so zapisali v današnjem sporočilu za javnost.
Hrvaška vlada bo imenovala izrednega pooblaščenca v skladu z zakonom o izredni upravi v sistemsko pomembnih podjetjih potem ko je lastnik Agrokorja danes na trgovinskem sodišču v Zagrebu vložil zahtevo za uvedbo izredne uprave na podlagi vladnega zakona. Postopek naj bi potekal največ nekaj dni.
Dobavitelji poudarjajo, da so pripravljeni na nadaljevanje pogajanj z bankami upnicami Agrokorja, a bodo bojkot Konzuma nadaljevali dokler ne bodo dosegli dogovora o nadaljnjih korakih za stabilizacijo poslovanja Agrokorja.
Pojasnili so, da spremljajo razvoj situacije o Agrokorju, a da vztrajajo pri svojih zahtevah. Njihove odločitve bodo v interesu 80.000 delavcev in kooperantov, ki so povezani s hrvaškimi proizvajalci in dobavitelji, so zapisali v današnjem prvem sporočilu za javnost.
Agrokorjevi dobavitelji so po srečanju v četrtek v Zagrebu postavili 24-urni rok, v katerem naj bi v pogajanjih z bankami poskusili urediti svoje eksistencialne težave.
Predsednik uprave živilske družbe Dukat Alen Fontana je po četrtkovem srečanju dobaviteljev v Zagrebu povedal, da so dobavitelji edini, ki s svojim blagom in storitvami pošiljajo "svež denar" v Agrokor, a to "ni več vzdržno", ker je vprašljivo preživetje približno 100.000 ljudi. Napovedal je, da bodo blago pošiljali še danes.
Večina dobaviteljev je do pred nekaj dnevi trdila, da bodo nadaljevali s pošiljanjem blaga Agrokorju, ker gre za njihovega največjega distributerja. A ta se ni uspel dogovoriti z bankami, nekatere manjše banke pa naj bi izvajale izvršbe nad dobavitelji, ki Agrokorju pošiljajo blago, ne da bi imeli jamstva, da bodo dobili plačilo.
Dobavitelji predvsem zahtevajo jamstva, da jim ne bo treba plačati regresnih menic, ki jih Agrokor ne more plačati in so ostale v breme dobaviteljem. Zahtevali so tudi, da bi čim prej izterjali dolgove in stabilizirali roke plačevanja za svoje blago.
Nekateri dobavitelji so v preteklem tednu sprožili izvršbe, ki so pripeljale do blokade računov več podjetjih iz sistema Agrokorja.
Hrvaški premier Andrej Plenković je medtem danes dejal, da je v intenzivnem stiku z dobavitelji, pozval jih je tudi, naj bodo potrpežljivi. Ni želel povedati, kdo bo izredni pooblaščenec vlade v Agrokorju.
V hrvaških medijih ugibajo, ali bo izredni pooblaščenec za Agrokor nekdanji predsednik uprave nemške družbe Siemens na Hrvaškem Uwe Gregorius, ki naj bi imel več priložnosti kot hrvaški svetovalec Ante Ramljak, ki so ga prvega omenjali. Ramljak je bil na več vodilnih položajih v hrvaških energetskih družbah in investicijskih skladih.