Vladimir Putin. Eden redkih politikov, ki si je zgradil neverjeten vpliv in se globoko usidral na domačem terenu. Nasprotniki mu nikakor ne pridejo do živega, ne zanika pa niti apetita po vnovičnem kandidiranju na volitvah leta 2018.
SAMOVŠEČNI "VSEMVŠEČNEŽ"
Skozi prepričljive nastope v javnosti, ki so pravo nasprotje njegovega predhodnika Borisa Jelcina, in druga všečna pojavljanja v medijih si je g. samovšečni zgradil neprimerljivo javno podobo. Goli jezdec, pilot podmornice, divji lovec. Vsa ta dejanja so Rusom ustvarila podobo predsednika, ki zna prav vse in je nepremagljiv.
DVIGNIL GOSPODARSTVO
Putin je svojim sodržavljanom pod kožo zlezel tudi zaradi uveljavljanja svojih moči v Gruziji in pa nedavne priključitve Krima k Rusiji. Vse to je obliž na rano tistih, ki ne morejo preboleti razpada Sovjetske zveze. K priljubljenosti ruskega predsednika je veliko doprinesel tudi dvig ruskega gospodarstva, ki še vedno jadra visoko v primerjavi z leti, ko je bila Rusija pod Jelcinom.
Če pogledamo samo BDP, je ta danes v primerjavi s tistim izpred 15 let kar desetkrat višji, mnogo višja pa sta tudi povprečna plača na posameznega državljana Rusije in pokojnina. Rusija, kar se gospodarstva tiče, na veliko paktira predvsem z Azijo. Lani je tako Rusija na primer podpisala 400 milijard evrov težko pogodbo za dobavo zemeljskega plina Kitajski, s katero sta letos skupaj urili svoje vojake.
Zanimivosti
Priložnost: V štirih dneh brezplačno do hipno diplome - delavnica, ki vas bo navdušila!
AVTOKRAT IN CENZOR
Ruski predsednik je znan tudi po svojevrstnem, za zahodni svet nekoliko pretrdem, avtokratskem vladanju. V preteklih letih mu je brez večjih težav uspelo podaljšati mandat predsednika s štirih na šest let. Znan pa je tudi po tem, da stvari nerad prepušča naključju in predvsem ne dopusti, da bi karkoli bilo brez nadzora.
Tako so na primer mediji v sibirski velesili pod strogo cenzuro, da bi se še dodatno izognil objavljanju »neresnic«, pa svoje uspehe širi preko lastnih medijev Sputnik News in Russia Today. Tudi omejevanje človekovih pravic mu ni čisto nič tuje, zavil pa jih je v vato moralne države, ki je na primer strogo uperjena proti istospolno usmerjenim, in to celo z zakonodajo.
SVOJEGLAV POSEBNEŽ
Putin je pristaš več svetovnih velesil, ki vsaka vleče na svojo stran, namesto skupne usmeritve in sodelovanja. To je v preteklosti že večkrat pokazal. A je Evropo, ZDA in Rusijo v zadnjih dogodkih povezal skupni sovražnik Islamska država. O tem, kaj meni o Rusiji in njenem velikem voditelju Vladimirju Putinu, smo se pogovarjali z 22-letno magistrico mednarodnih odnosov, Rusinjo Mileno Grigorjan.
"Zelo težko strnem svoj pogled na Putinovo ero v samo nekaj stavkih. Mnogi trdijo, da je Rusija Putin in Putin je Rusija. Moje mnenje je, da je predsednik postoril izjemno veliko dela, skozi to pa se je država močno razvila v vseh pogledih. Vse moramo gledati skozi perspektivo primerjave. Rusija je bila na primer v devetdesetih letih na zelo slabem glasu, stanje pa je danes mnogo boljše. Vse to se odraža v demografski situaciji, življenjskem standardu, višjih plačah, pokojninah, padcu inflacije za petkratnik, povečanju BDP in še v mnogih drugih kazalnikih. Putin je pravi vodja, je karizmatičen in močan voditelj. Najslabša stvar, kar se tiče Rusije, je prevelika odvisnost od izvoza energentov, zaradi česar se naša ekonomija ne more razviti, kot bi se sicer lahko. Druga najslabša stvar je korupcija – na tej točki ne želim dati nobenega dodatnega komentarja. Putin je skozi zadnja leta Rusiji spet pridobil status neodvisne države z mednarodnega vidika. Rusija potrebuje močnega vodjo, kakršen je Putin, saj če pogledamo skozi zgodovino, je država s šibkimi vodji vedno izgubljala neodvisnost na mednarodnem političnem parketu. Rusija je danes močna in enotna. Glede na multikulturnost države imamo končno – vsaj večina – občutek, da smo vsi državljani iste države. Torej v bistvu je Putin Rusija, ampak Rusija ni samo Putin, temveč vsi državljani in Putin skupaj."