Rajoy je pred novinarje stopil po izredni seji vlade, na kateri je ta storila to, s čimer je grozila še pred ponedeljkovo potrditvijo resolucije v Barceloni - potrdila, da gre v ustavno pritožbo, ki jo je španska generalna tožilka Marta Silva de Lapuerta takoj zatem tudi že vložila.
Vlada naj bi v pritožbi tudi zahtevala odstavitev vseh katalonskih funkcionarjev, ki bi se odločitvi ustavnega sodišča uprli.
Sodišče naj bi z obravnavo vladne pritožbe pričelo že danes ob 16.30 po srednjeevropskem času. Pričakovati je, da bo sodišče katalonsko resolucijo zavrnilo in sledilo stališču Madrida.
Zanimivosti
Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem
Katalonski parlament je v ponedeljek z 72 glasovi proti 63 pričakovano potrdil resolucijo, s katero je stekel 18-mesečni postopek odcepitve te regije od Španije.
Neodvisnosti Katalonije naklonjene stranke s predsednikom regionalne vlade Arturom Masom na čelu so si namreč na regionalnih volitvah konec septembra znova zagotovile absolutno večino v parlamentu v Barceloni - 72 od skupno 135 poslanskih sedežev. In kot so napovedovale že pred volitvami, so točno mesec dni po volilni zmagi začele proces osamosvajanja.
Katalonija ima 7,5 milijona ljudi in svoj jezik ter predstavlja petino španskega BDP. V okviru španske države že sedaj uživa široko avtonomijo na področjih, kot so šolstvo, zdravje in policija. A si je želi še več, še posebej glede davkov. Katalonce namreč moti, da dajejo v Madrid več denarja, kot ga od tam prejmejo.