Sindikat vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz) podpira prizadevanja ministrstva za izobraževanje, znanost in šport, povezana z zaposlitvijo 300 učiteljev in vzgojiteljev začetnikov preko posebnega javnega razpisa, ki bo financiran predvsem iz evropskih sredstev, je pojasnil Jernej Zupančič iz Sviza. Omenil je, da bi moral biti razpis objavljen že septembra.
A je hkrati opozoril, da je ta razpis problematičen, ker omejuje prijave kandidatov glede na starost (omejitev je 29 let) in ne upošteva delovnih mest strokovnih delavcev. "Predmet razpisa ni pripravništvo, ki je edini uveljavljen sistem usposabljanja strokovnih delavcev v vzgoji in izobraževanju, zato ga je moč razumeti kot pilotni projekt usposabljanja, ki pa sistema pripravništva nikakor ne more nadomestiti," poudarja Zupančič.
Od ministrstva Sviz zahteva, da čim prej izpolni obveznost po zakonu o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja, razpiše prosta mesta za pripravnike in zagotovi možnosti za zaposlitev ter pridobivanje potrebnih in zahtevanih izkušenj na tem področju, je dodal.
Ob tem je Zala Turšič iz sindikata Mladi plus spomnila, da je vlada že decembra 2014 in kasneje aprila obljubila, da bo najkasneje do septembra pripravila razpis za pripravništva v socialnem varstvu. Gre za razpis, ki poleg omenjenih 300 učiteljev začetnikov vključuje tudi sto začetniških mest v socialnem varstvu.
"Zdaj smo že v drugi polovici novembra, na razpis pa še vedno čakamo," pravi Turšičeva in dodaja, da je problem pripravništva problem vseh nas. Zato ministrstvo za delo sprašujejo, kje je obljubljeni razpis. V socialnem varstvu je čakajočih na pripravništvo oz. prvo zaposlitev več kot 500 diplomantov, v vzgoji in izobraževanju pa več kot tisoč.
V študentski Iskri pa so znova opozorili na nerešeno problematiko izplačevanja dodatne finančne pomoči k programu Erasmus+. "Zahtevamo, da pristojno ministrstvo zagotovi denar za manjkajočih 70 evrov dodatka za vse študente, ki so že na izmenjavi ali se na njo odpravljajo v naslednjem semestru, takšno varčevanje na mladih je nesprejemljivo," pravi Romana Biljak Gerjevič iz Iskre.
Prej so študentje za mobilnost prejemali po 150 evrov dodatka k Erasmus+ štipendiji, zdaj pa le 80 evrov, je pojasnila in izpostavila, da bo to prizadelo predvsem finančno najbolj ranljive študente in družine ter na dolgi rok povečalo in poglobilo že tako globoko neenakost.