Spoštujemo demokratično odločitev Hrvaške in obenem obžalujemo, da je začela postopek za enostransko prekinitev pogodbe, ki jo je podpisala, je dejala Andreeva.
Pojasnila je, da je zdaj na arbitražnem sodišču, da oceni pravne posledice tega koraka, in znova povedala, da v Evropski komisiji sicer ne vidijo resne alternative arbitražnemu procesu.
Dodala je, da je komisija pripravljena pomagati pri dogovarjanju med državama. "Pripravljeni smo poslušati obe strani in, če bosta želeli, v okviru svojih pristojnosti ukrepati, da olajšamo nadaljevanje arbitražnega procesa," je dejala tiskovna predstavnica komisije v odgovoru na novinarsko vprašanje.
Komisija je sicer v sredo pred glasovanjem v saboru Zagrebu jasno sporočila, da bo arbitražno sodišče odločanje o meji med Slovenijo in Hrvaško nadaljevalo tudi, če se poslanci izrečejo za izstop iz arbitražnega postopka.
Sabor je nato soglasno sprejel sklep, s katerim vlado obvezuje, da začne postopek za prekinitev sporazuma, hrvaška vlada pa je danes ta postopek že sprožila.