Že ob prihodu na sodišče je zatrdila, da je dobro pripravljena braniti svojo nedolžnost. "Upam, da mi bo naklonjena pravica," je dejala. Pred sodiščem se je zbrala manjša skupina njenih podpornikov, ki so vzklikali "Yingluck, bojuj se, bojuj se!", čeprav so na Tajskem pod vojaško oblastjo prepovedana javna politična zborovanja, poroča BBC.
V skladu s spornim programom državnih subvencij za riž so kmetje na ruralnih območjih za svoje pridelke prejeli plačilo, dvakrat višje od tržne vrednosti. Vlado naj bi program stal več milijard dolarjev, Yingluckova pa naj ne bi preprečila korupcije v okviru podeljevanja subvencij.
Yingluckova vztraja, da ni sodelovala v vsakodnevnih operacijah programa, ki ga brani kot poskus podpore revnim na podeželju. Trdi, da so obtožbe namenjene temu, da se jo zadrži stran od politike. Že januarja ji je bilo sicer za pet let prepovedano udejstvovanje v politiki. Naslednja obravnava v primeru je predvidena za 21. julij.
Tajsko ustavno sodišče je Yungluckovo odstranilo s položaja maja lani, ko jo je spoznalo za krivo zlorabe oblasti. Nekaj tednov pozneje je oblast v državi prevzela vojska, češ da mora po mesecih protestov znova vzpostaviti red.
V javnosti se je medtem danes pojavil tudi njen brat Thaksin Shinawatra, ki je bil med predhodnim udarom leta 2006 tudi sam odstavljen s položaja premierja, sedaj pa živi v izgnanstvu, da bi se izognil zaporni kazni zaradi korupcije.
V Seulu je izrazil prepričanje, da bo na Tajskem "slej ko prej prevladala demokracija". Podpornike je pozval, naj se vzdržijo nasilja.
Vpliv družine Shinawatra medtem ostaja velik - stranke, povezane z njo, so zmagale na vseh volitvah po letu 2001. Priljubljeni so predvsem na podeželskem severu Tajske, nasprotuje pa jim elita v državi, ki jih obtožuje skorumpiranosti, še piše BBC.