Kot je danes pojasnil tiskovni predstavnik nepalskega notranjega ministrstva Laxmi Dhakal, je več tujih reševalnih ekip že zapustilo Nepal. "Ni več veliko upanja, da bi še našli preživele," je dodal. Povedal je še, da v državi lahko ostanejo strokovnjaki za odstranjevanje ruševin.
Po poročanju dpa so v iskanju preživelih po potresu z magnitudo 7,8, v katerem je po zadnjih podatkih oblasti umrlo 7557 ljudi, sodelovali strokovnjaki iz 34 držav.
Nepalska vlada je napovedala, da se bo zdaj osredotočila na operacijo pomoči prizadetim prebivalcem, v kateri bo sodelovalo več kot 131.500 nepalskih vojakov in policistov ter preko sto tujih ekip za humanitarno pomoč.
Po navedbah tiskovnega predstavnika nepalskega notranjega ministrstva se razmere v državi postopoma normalizirajo, saj je nujna pomoč dosegla tudi najodročnejše predele, ki jih je tresenje tal močno prizadelo.
Trenutno najbolj nujno potrebujejo šotore za tiste, ki so ostali brez domov. "Upamo, da bomo dobili 100.000 šotorov," je še dejal Dhakal za francosko tiskovno agencijo AFP.
Zbiranje pomoči za prizadete se nadaljuje tudi v Sloveniji. Iz Slovenske karitas so danes sporočili, da so do danes zjutraj v ta namen zbrali že 42.655 evrov, pomoč pa zbirajo še naprej.
Denar je moč nakazati na Slovenska karitas, Kristanova ulica 1, 1000 Ljubljana; SI56 0214 0001 5556 761; Namen: Potres Nepal; Sklic: SI00 880; Koda namena: CHAR; BIC banke: LJBASI2X Prispevek v višini 5 evrov lahko uporabniki Telekoma Slovenije, Simobila, Tušmobila, Debitela, Izimobila in T-2 posredujejo tudi z SMS sporočilom KARITAS5 na 1919.
Humanitarnim organizacijam, ki pomagajo Nepalcem, se pridružuje tudi Televizija Slovenija, ki bo donacije za prizadete v potresu zbirala v četrtek ob 20. uri na 1. programu Televizije Slovenija v okviru oddaje Tarča z naslovom Roka vrhu sveta. Gledalci bodo prispevke med oddajo lahko darovali preko dobrodelne klicne številke 01 472 00 11, so sporočili iz Televizije Slovenija.