Svet

VIDEO: V Nepalu osem dni po potresu izpod ruševin potegnili tri preživele, tudi stoletnika!

STA / T.C.
3. 5. 2015, 12.33
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.57
Deli članek:

V severovzhodnem Nepalu so danes, osem dni po uničujočem potresu, reševalci izpod ruševin potegnili tri preživele. Dve ženski in moškega so prepeljali v bolnišnico.

Arhiv Svet24

Dve osebi so potegnili izpod ostankov porušene hiše, medtem ko je eno pokopal zemeljski plaz.

Že v soboto pa so nepalski in japonski reševalci v vasi Kimtang izpod ruševin hiše potegnili moškega, ki naj bi bil star več kot 100 let, je povedal tiskovni predstavnik notranjega ministrstva Lazmi Dhakal.

Moškega zdravijo v bolnišnici, njegove točne starosti ni mogoče določiti, saj ne more govoriti, pri njem pa niso našli nobenih identifikacijskih dokumentov. Po poročanju policijskih virov, pa naj bi bil moški star 101 leto.

Po potresu v Nepalu so doslej našteli 7040 smrtnih žrtev, več kot 14.000 ljudi pa je bilo ranjenih, so danes sporočili iz nepalskega nacionalnega centra za odziv na naravne nesreče. To pa še vedno ni končna številka, so opozorili in dodali, da je zdaj njihova prva skrb usmerjena v pomoč preživelim, ki so ostali brez strehe nad glavo.

Reuters

Potres je terjal tudi smrtne žrtve v Indiji in na Kitajskem. Skupaj je potrjenih žrtev v vseh treh državah okoli 7100.

Nepalski finančni minister Ram Sharan Mahat je sicer napovedal, da se bo število žrtev potresa še precej zvišalo. Reševalci si namreč šele utirajo pot do oddaljenih vasi in predelov gorate države.

"Še vedno so vasi, za katere vemo, da so bile vse hiše v njih uničene, a jih še nismo uspeli doseči. Popotresni sunki se nadaljujejo in pričakujemo, da bo končno število žrtev precej višje," je dejal Mahat.

Medtem je država zaprla edino letališče za velika letala v državi. Edina vzletno-pristajalna steza namreč ne prenese ogromne obremenitve, ki ji je priča v zadnjih dneh.

Še naprej lahko vzletajo in pristajajo srednja in majhna letala, so sporočile oblasti.

Reuters

Zaprtje letališča bo še dodatno otežilo dostavo humanitarne in druge pomoči v državo, ki jo je 25. aprila prizadel uničujoč potres. Nepalci tožijo zaradi izredno počasne pomoči, številni so brez strehe nad glavo ali spijo na prostem zaradi strahu pred popotresnimi sunki. Primanjkuje hrane, pitne vode in zdravil.

Uprava letališča v Katmanduju je sporočila, da so od prejšnje nedelje na letališču stalno pristajali velika letala s pomočjo, ekipami humanitarnih delavcev in novinarji, medtem ko ima letališče prostor le za devet letal ter le eno vzletno-pristajalno stezo. Na slednji so se začeli kazati uničujoči vplivi, zato so bili prisiljeni velikim letalom promet prepovedati.

Humanitarni delavci ZN so sicer opozorili pred nevarnostjo širjenja nalezljivih bolezni, ob tem pa pozvali k aktivaciji več helikopterjev, ki bi pomoč dostavljali v težko dostopne predele države.

Reuters