Slovenija

Slovenski tovornjakarji lani zelo pridni

STA / T.C.
3. 5. 2015, 09.27
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.57
Deli članek:

Cestna tovorna vozila, registrirana v Sloveniji, so lani prepeljala 13 odstotkov več blaga kot v letu 2013. Skupaj je to naneslo 74 milijonov ton blaga, tovornjaki pa so opravili 16 milijard tonskih kilometrov oz. približno toliko kot pred letom dni, so sporočili iz državnega statističnega urada.

STA

V cestnem blagovnem prevozu je bilo od skupaj 74 milijonov ton blaga 51 milijonov ton prepeljanih v notranjem (19 odstotkov več kot leto prej) in 23 milijonov ton v mednarodnem prometu (tri odstotke več kot leto prej).

Podatki, izraženi v tonskih kilometrih, kažejo, da je bilo lani v notranjem prevozu opravljenih skoraj dve milijardi tonskih kilometrov ali devet odstotkov več kot v 2013, v mednarodnem prevozu pa skoraj toliko kot pred letom dni, in sicer 14 milijard tonskih kilometrov.

Thinkstock

V notranjem prevozu je bilo prepeljanega 68 odstotkov vsega blaga in opravljenih 13 odstotkov vseh tonskih kilometrov. V mednarodnem prevozu pa je bilo prepeljanega 32 odstotkov vsega blaga in opravljenih 87 odstotkov vseh tonskih kilometrov.

Podrobnejša delitev mednarodnega prevoza kaže, da je bilo iz Slovenije v tujino prepeljanega 11 odstotkov vsega blaga, v nasprotni smeri pa devet odstotkov, med dvema tujima državama skoraj devet odstotkov, v notranjem prevozu v tuji državi (kabotaža) pa tri odstotke vsega blaga.

Deleži opravljenih tonskih kilometrov v mednarodnem prevozu so povsem drugačni, saj so razdalje v mednarodnem prevozu bistveno daljše; tako je bilo iz Slovenije v tujino opravljenih 26 odstotkov vseh tonskih kilometrov, v nasprotni smeri 21 odstotkov, v prevozu blaga med dvema tujima državama 36 odstotkov, v kabotaži pa štiri odstotke vseh tonskih kilometrov.

Med lani prepeljanim blagom je bilo največ blaga iz blagovnih skupin rude in kamnine (33 odstotkov) ter kmetijski, gozdarski in ribiški proizvodi (13 odstotkov). Delež blaga glede na druge blagovne skupine pa posamezno ni bil višji od 10 odstotkov.

Arhiv Svet24

V notranjem prevozu je bilo prav tako največ prepeljanega blaga iz blagovnih skupin rude in kamnine (47 odstotkov) ter kmetijski, gozdarski in ribiški proizvodi (11 odstotkov). V mednarodnem prevozu pa je bilo največ prepeljanega blaga iz blagovne skupine drugo blago (20 odstotkov). Sledilo je blago iz blagovne skupine proizvodi predelovalnih dejavnosti (18 odstotkov).

V Sloveniji registrirani tovornjaki so iz tujine v Slovenijo lani prepeljali skoraj sedem milijonov ton blaga. Največ, skoraj tretjina tega blaga je bilo naloženega v Italiji, 23 odstotkov v Avstriji, 14 odstotkov v Nemčiji, 10 odstotkov na Hrvaškem in šest odstotkov na Madžarskem.

Iz Slovenije v tujino so tovornjaki prepeljali osem milijonov ton blaga, in sicer skoraj 38 odstotkov v Italijo, 22 odstotkov v Avstrijo in 14 odstotkov v Nemčijo.

Reuters