Madžarska je smrtno kazen ukinila, ker je bil to eden od pogojev za njen vstop v EU leta 2004. A v Budimpešti so sedaj to vprašanje znova dali na mizo.
"Smrtno kazen je treba obdržati na dnevnem redu," je v torek med obiskom v mestu Pecs izjavil Orban in pojasnil, da zaostritev kazenskega zakonika, ki jo je uvedla njegova vlada in ki me drugim določa, da morajo obsojeni na dosmrtni zapor to kazen odslužiti v vsakem primeru, ne zadostuje.
Madžarski premier se je s temi besedami odzval na okruten primer umora v bližnjem kraju Kaposvar, kjer je moški napadel trafiko in umoril 21-letno prodajalko. A do teh izjav prihaja tudi po nedavnem padcu podpore Orbanovemu Fideszu v javnomnenjskih raziskavah in dvigu priljubljenosti desničarske stranke Jobbik.
Vodja poslanske skupine Fidesza Antal Rogan je danes izjavil, da se njegova stranka zaveda evropskih predpisov, ki prepovedujejo smrtno kazen, a je razprava o tem po njegovem mnenju vseeno potrebna. "Tudi v članici EU, če si javnost v tej članici želi smrtne kazni (...) tedaj je to razpravo moč voditi tudi na ravni EU," je Rogan dejal za madžarski radio.
Na vse skupaj so se hitro odzvali v Bruslju in Strasbourgu, kjer poteka zasedanje Evropskega parlamenta. "Ukinitev smrtne kazni je eden od pogojev za priključitev EU," je poudaril tiskovni predstavnik Evropske komisije.
Evropski komisar za notranje zadeve Dimitris Avramopulos pa je v Evropskem parlamentu izpostavil, da ni bila za EU smrtna kazen nikoli odgovor. Predsednik Evropskega parlamenta Martin Schulz je medtem od Budimpešte zahteval pojasnila. Sporočil je, da je zjutraj zahteval pogovor z Orbanom, o čemer namerava kasneje obvestiti javnosti.