Sodišče v Džakarti je danes razsodilo, da ni v njegovi pristojnosti, da odloča o pritožbi na odločitev predsednika Widoda, da zavrne prošnji za pomilostitev. Sodišče je s tem potrdilo svojo februarsko odločitev. Že takrat je namreč zavrglo pritožbo, a so se na to odločitev odvetniki obsojenih pritožili.
Chan in Sukumaran sta bila že leta 2006 zaradi poskusa tihotapljenja heroina iz Indonezije v okviru tolpe Balijskih devet obsojena na smrt. Widodo je nedavno zavrnil njuni prošnji za pomilostitev, kar je ponavadi zadnja možnost, da se v Indoneziji izogneš usmrtitvi. Ostalih sedem članov tolpe prestaja dolgoletne zaporne kazni v Indoneziji.
S pomočjo strelskega voda naj bi dvojico tako usmrtili v kratkem - skupaj z drugimi obsojenci, ki so bili kaznovani zaradi z drogami povezanih kaznivih dejanj. Med njimi so tudi tujci iz Francije, Brazilije, Filipinov, Nigerije in Gane.
Indonezijske oblasti so sicer zatrdile, da bodo počakale na konec vseh pritožbenih postopkov, preden bodo skupino usmrtile. Nekateri od obsojencev so se namreč pritožili še na vrhovno sodišče, odločitev v teh primerih pa bi lahko padla šele čez več tednov. Za zdaj še ni znano, ali se bosta za kakšno nadaljnjo pravno potezo odločila tudi Chan in Sukumaran.
Avstralija, ki je načeloma tesna zaveznica Indonezije, je v zadnjem času okrepila diplomatsko kampanjo, da bi preprečila usmrtitve svojih državljanov. A Widodo je do mamilarskih združb izjemno strog in vztraja, da za tihotapce mamil, ki predstavljajo v Indoneziji velik problem, ni milosti.