Hutchinson je še v torek trdil, da bo zakon podpisal, v sredo pa je dejal, da tega ne bo storil, dokler se zakon ustrezno ne spremeni. Guverner je dobil peticijo, ki jo je med drugimi podpisal celo njegov sin Seth Hutchinson, pravi razlog za nenadno skrb za pravice homoseksualcev pa je grožnja velike gospodarske škode za državo.
Zakoni proti homoseksualnim porokam v ZDA padajo kot domine in konservativni Američani so se v strahu pred homoseksualci v državah, kjer imajo večino republikanci, zatekli k zakonodajnim ukrepom. Podobne zakone, kot Indiana in Arkansas, pripravljajo tudi v nekaj drugih konservativnih zveznih državah, vendar so pobude za zdaj, potem ko je Indiana doživela nacionalni revolt, bolj ali manj zamrznjene.
S podobnim zakonom je lani skušala Arizona, vendar pa je republikanska guvernerka dala nanj veto, ko se je soočila z grožnjo gospodarskega bojkota. Izkušnja, kot kaže, ni bila dovolj poučna za Indiano, Arkansas in nekatere druge države.
Po trditvah zagovornikov zakonov gre le za to, da imajo verni ljudje pravico, da zavrnejo storitve ali poslovanje na osnovi verskega prepričanja.
Časi so se namreč spremenili in danes okrog 60 odstotkov Američanov nima nobenih težav z dejstvom, da med njimi živijo homoseksualci, ki se želijo poročiti, posvojiti otroke in živeti normalno zakonsko življenje kot pari različnega spola.
Zanimivosti
Priložnost: V štirih dneh brezplačno do hipno diplome - delavnica, ki vas bo navdušila!
Zakoni o verski svobodi po mnenju kritikov omogočajo diskriminacijo homoseksualcev, ker posameznikom in podjetjem dovoljujejo zavračanje homoseksualnih strank. Zagovorniki zakonov trdijo, da to ni res, čeprav potem ni jasno, zakaj so tovrstni zakoni sploh potrebni, ker je verska svoboda v ZDA ustavno zagotovljena pravica vseh.
Po trditvah zagovornikov zakonov gre le za to, da imajo verni ljudje pravico, da zavrnejo storitve ali poslovanje na osnovi verskega prepričanja, kar je seveda jasna definicija diskriminacije. Ameriški poslovni svet je to takoj ugotovil in na Indiano ter druge zvezne države so se vsula opozorila, da bo nastala gospodarska škoda.
Indiano oziroma Arkansas tako med drugimi opozarjajo podjetja Apple, Gap, Levi Strauss, Wal Mart, Aetna in druga. Direktorji velikih tehnoloških podjetij, kot sta Twitter in Yelp, so podpisali pobudo, naj države raje sprejmejo zakone, ki bodo izrecno prepovedali diskriminacijo na osnovi spolne opredelitve.
Direktorji poslušajo stranke in na družbenih omrežjih so najbolj glasni nasprotniki vseh oblik diskriminacije. Oglašajo se tudi slavni iz sveta filma ali glasbe, vendar pa njihovo mnenje kljub odmevnosti ne šteje. Kar šteje, je samo denar.