Svet

V Strasbourgu končno sprejeli resolucijo, ki govori o pravici do splava

STA / T.C.
11. 3. 2015, 08.57
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.56
Deli članek:

Evropski parlament je v torek, dva dni po mednarodnem dnevu žena, s 441 glasovi proti 205 sprejel resolucijo, v kateri poziva k še več prizadevanjem in odločnemu ukrepanju za doseganje dejanske enakosti spolov. Resolucija pa je odprla tudi vprašanje pravice do splava, ki je v Evropskem parlamentu že večkrat poskrbela za vročo kri.

Arhiv Svet24
Varni v EU?

Za dejansko doseganje enakosti med spoloma se morajo spremeniti politike, navaja torkova nezakonodajna resolucija.

Čeprav je bil dosežen napredek, je treba še veliko postoriti za ženske - za zmanjšanje razlik v plačilu za isto delo, odpravo kariernih omejitev, povečanje ekonomske neodvisnosti, olajšanje usklajevanja poklicnega in zasebnega življenja, preprečevanje nasilja ter varovanja njihove pravice in dostopa do kontracepcije in splava.

Pravico do splava so podprli Tanja Fajon, Ivo Vajgl, Igor Šoltes in Franc Bogovič.

Med konkretnimi pozivi v resoluciji je, naj vse države članice uvedejo vsaj 10 dni plačanega očetovskega dopusta. Obenem poslanci obžalujejo, ker je direktiva o porodniškem dopustu že od leta 2010 blokirana v Svetu in države pozivajo, naj ponovno začnejo pogajanja o njej.

Najbolj sporen del resolucije je medtem poudarek, da morajo imeti ženske nadzor nad svojim spolnim in reproduktivnim zdravjem in pravicami, zlasti z enostavnim dostopom do kontracepcije in splava.

Splav ni v celoti legaliziran v vseh državah članicah - na Irskem, Poljskem, Malti - in v EU ostaja občutljiva tema. Na njej se krešejo mnenja tistih, ki dajejo prednost pravici žensk, da odločajo o lastnem telesu, z mnenji tistih, ki dajejo prednost pravici še nerojenih otrok do življenja.

Podobna resolucija lani - gre v bistvu za letno poročilo, v katerem parlament oceni dosežen napredek pri doseganju enakosti spolov - je bila prav zaradi vprašanja splava zavrnjena. Avtorja lanske resolucije, socialista Marca Tarabello (S&D) je zato tokratni razplet glasovanja posebej razveselil.

"Navdušen sem, da lahko popravimo situacijo, s tem da potrdimo pravico žensk, da nadzorujejo lastna telesa," je poudaril. "Kaj če bi bili moški tisti, ki bi rojevali otroke? Če bi bilo temu tako, sem prepričana, da bi že dolgo imeli možnost odločati o lastnih telesih," pa je v ponedeljkovi razpravi na to temo menila poslanka Anna Hedh (S&D).

Reuters
Evropski parlament

Nasprotno je evropski poslanec Bernd Lucke, vodja nemške evroskeptične stranke Alternativa za Nemčijo, menil, da je splav sporna pravica, in se vprašal, ali ni ubijanje še nerojenih otrok v nasprotju s pravico do življenja.

Resolucijo so podprle skupine socialistov in demokratov (S&D), liberalcev (Alde), levice (GUE/NGL) in Zelenih. Največja politična skupina, Evropska ljudska stranka (EPP) medtem zastopa stališče, da naj se vprašanje spolnih in reproduktivnih pravic prepusti državam samim.

Sodeč po spletni strani VoteWatch, ki spremlja glasovanja v Evropskem parlamentu, med slovenskimi poslanci iz EPP sicer nihče ni glasoval proti resoluciji. Lojze Peterle in Patricija Šulin nista glasovala, Romana Tomc in Milan Zver sta se vzdržala, Franc Bogovič je celo glasoval za - kot tudi preostali trije poslanci iz drugih političnih skupin - Tanja Fajon, Ivo Vajgl in Igor Šoltes.

Federacija združenj katoliških družin v Evropi je pred glasovanjem pripravila peticijo, v kateri poslance poziva proti sprejetju resolucije, saj da je vprašanje splava v pristojnosti držav. Pod njo so po lastnih navedbah zbrali več kot 60.000 podpisov.