V raziskavi Stanovanjska posojila z valutno klavzulo v švicarskih frankih - vpliv na zdravje uporabnikov finančnih storitev bank na Hrvaškem je ugotovila, da so težave z vračanjem posojil neposredno povezane z zvišanjem števila različnih bolezni pri posojilojemalcih.
Med anketiranci so bile večinoma osebe, stare med 30 in 49 let. Polovica je visoko izobraženih, nekaj več kot 85 odstotkov pa je zaposlenih.
Nekaj manj kot polovica anketirancev ima zaradi posojil v švicarskih frankih glavobole. Približno 40 odstotkov jih trpi zaradi povečanega srčnega utripa, nekaj manj kot petina pa jih čuti bolečine v prsih.
Trije odstotki anketirancev so zboleli za rakom, mnogi imajo težave z želodcem ali pa se jim tresejo roke, je objavila Ivankovićeva, ki je medicinska sestra in ena izmed pobudnic hrvaškega društva potrošnikov in uporabnikov finančnih storitev Franak, ki zastopa posojilojemalce s posojili v švicarskih frankih.
Znani hrvaški psihiater Veljko Đorđević je ocenil, da je raziskava pokazala, kako je socialni stres povzročil kronično stanje stresa. Pričakuje, da se bo zaradi številnih pritiskov, ki jih povzročajo preglavice zaradi nepredvidljivih sprememb tečaja švicarskega franka, zvišalo število malignih bolezni. Ne izključuje niti pojava posttravmatskega stresnega sindroma.
Kar 90 odstotkov anketirancev se počuti ogrožene, 60 odstotkov pa jih ni prepričanih, da bodo lahko preživeli zaplete s posojili.
Ivankovićeva je še ugotovila, da se je kajenje med posojilojemalci povečalo za 39 odstotkov, 21 odstotkov pa jih zaužije tudi več alkohola. Mnogi so izgubili prijatelje, tudi družine trpijo.
"Pri mnogih se je zdravje nepovratno poslabšalo. Ne bi si opomogli niti, če bi jih banka ta hip oprostila plačevanja posojil," je sklenila Ivankovićeva