Hrvaški mediji o njej pišejo zaljubljeno, srbski škodoželjno, slovenski z visoko stopnjo pričakovanja.
Hrvaški premier Zoran Milanović in predsednik socialdemokratov (SDP) je pohitel z izjavo, da je to prvič, da je bila na Hrvaškem predsedniška zmaga dosežena s tako tesno razliko, pri čemer je ocenil, da se je Kitarovićeva v predvolilni tekmi z Ivanom Josipovićem (SDP) obnašala kot »militantni vojak« konzervativcev (HDZ).
Kitarovićeva se ne pusti motiti, predsedniške vajeti je že prijela v roke z jasnim namenom, da skoči v sedlo poenotene Hrvaške. Kakšna naj bo enotnost? Takšna, kot jo je Hrvaška imela v devetdesetih letih prejšnjega stoletja. Prepričana je namreč, da so se v domovinski vojni ukoreninili temelji države in da so ti trdni in neuničljivi.
Nekdanja zunanja ministrica na podlagi tega napoveduje tudi drugačno zunanjo politiko. Po slovenskem vzoru bo vstop svojih južnih sosedov (Srbije) v evropsko družino pogojevala s hrvaškimi interesi. Kot ključno točko dnevnega reda je že napovedala reševanje vprašanja izginulih v vojni, a bi prilaščanje te medalje znalo pokazati, da ima dve plati. Tudi v Srbiji namreč čakajo na hrvaške ukrepe, s katerimi bi začeli reševati vprašanja etničnega čiščenja, ki so ga dosledno opravljale vse sprte strani.
»Nono Viktor je šel v partizane, ker so bili Italijani v naših krajih zelo okrutni in so ubili mnogo ljudi.« Kolinda o partizanskih korakih svojega dedka
Glede odnosa s Slovenijo je že napovedala, da se veseli srečanj s predsedniškim kolegom Borutom Pahorjem, ki ji je v telefonskem klicu čestital ob izvolitvi, pri čemer se je zavzel za čim tesnejše in iskreno medsebojno sodelovanje v prid obeh narodov. Sveža predsednica je Pahorja povabila na svojo inavguracijo 18. februarja, saj meni, da so osebna prijateljstva zelo pomembna za politični dialog in prijateljstvo med državama.
A vseeno od Pahorja ne pričakuje samo rož in komplimentov, ki jih je bila deležna njena strankarska kolegica Jadranka Kosor na mestu hrvaške premierke. Skozi malce priprte zobe je ob izvolitvi za Pop TV priznala, da pričakuje odgovore glede vprašanja Ljubljanske banke, a je hitro dodala, da državi povezuje več stvari, kot ju razdvaja, zato si želi, da bi potegnili črto pod zgodovino in v prihodnost krenili odprtih odnosov.
Raje se je družila s fanti
Svežo predsednico so v sproščeni maniri vzeli pod drobnogled hrvaški mediji, ki so analizirali njeno dlan, in prišli do pronicljivega zaključka, da je nova predsednica polna empatije, a hkrati ljubi ukazovanje. Njen brat Branko Grabar je povedal, da se je v otroštvu raje družila s fanti in igrala »moške igre«, pri katerih so jo zaradi njenih vodstvenih sposobnosti pogosto izbrali za vodjo ekipe.
Romanca z neznanim srbskim žigolom
Veliko večjo mero zlobe so medtem pokazali srbski mediji, ki so nemudoma objavili njeno fotografijo v kopalkah in se razpisali o domnevni najstniški romanci z neznanim srbskim žigolom. Kitarovićeva naj bi se v osemdesetih letih, ko jih je štela še rosnih dvajset, do ušes zaljubila v šarm neznanega plejboja, ki naj bi ji med ljubimkanjem na morju slikal gradove v oblakih, nato pa jo pobrisal domov novim zmagam naproti. Srbski tabloidi zato sklepajo, da Kitarovićeva nikoli ni prebolela te epizode, zaradi česar še danes sovraži vse srbsko. Pri tem niso kritični do lastne škodoželjnosti, ko njenega moža imenujejo »prva dama«, ki je svojo kariero obesil na klin, da bi pomagal svoji ženi. Tabloid Telegraf ga je ob tem cinično potolažil, da njegova žena ni edina predsednica na svetu, zato se bo imel priložnost gibati tudi v moški družbi.