Obama napovedl zračna napade na skrajne islamiste
Ameriški predsednik Barack Obama je v sredo zvečer v televizijskem nagovoru predstavil svojo strategijo boja proti Islamski državi (IS) v Siriji in Iraku, ki predvideva dodatne zračne napade v obeh državah, podporo zaveznikom na terenu, prekinitev finančnih tokov in nadaljevanje humanitarne pomoči ogroženim civilistom.
"Naš cilj je jasen. IS bomo razgradili in na koncu uničili s celovito in trajno protiteroristično strategijo," je dejal ameriški predsednik. Napovedal je sistematično zračno kampanjo proti teroristom v Iraku in Siriji, kjer ZDA doslej tega še niso počele. "Ne bom okleval z ukrepanjem proti IS v Siriji, kakor tudi v Iraku. Osnovno načelo mojega predsednikovanja je, da če ogrožaš Ameriko, ne boš našel varnega zavetišča," je dejal.
Na drugo mesto je Obama postavil okrepitev pomoči zaveznikom v Iraku, kamor namerava poleg opreme poslati še 475 vojakov, ki se bodo pridružili skupaj 1034, ki so že na terenu. Ne bodo se bojevali, ampak bodo urili, opremljali in obveščali. Ameriški kongres je ponovno pozval, naj mu odobri dodatne vire za urjenje opozicije v Siriji, ker se v boju proti IS ne bo zanašal na režim predsednika Bašarja al Asada.
Obamova strategija zajema tudi preprečevanje financiranja IS in dotoka borcev, pri čemer bo ključna pomoč zaveznikov. Obama bo tako čez dva tedna v New Yorku predsedoval posebnemu zasedanju Varnostnega sveta Združenih narodov za dodatno mobilizacijo mednarodne skupnosti. Nadaljevala se bo tudi pomoč nedolžnim civilistom, ki so jih teroristi pregnali z njihovih domov.
Ameriški predsednik je poudaril, da so teroristi IS nekaj posebnega zaradi svoje surovosti. "Pobijajo ujetnike in otroke. Zasužnjujejo, posiljujejo in prisilno poročajo ženske. Verskim manjšinam grozijo z genocidom," je dejal. Kot posebno barbarsko dejanje je izpostavil usmrtitev dveh ameriških novinarjev. "IS ogroža prebivalstvo Iraka, Sirije in širšega Bližnjega vzhoda. Če jih ne ustavimo, bodo ti teroristi ogrožali tudi ZDA," je dejal.
V nadaljevanju je opisal dosedanje ukrepe proti IS, kot je več kot 150 zračnih napadov v Iraku, in poudaril, da ZDA same ne bodo mogle storiti vsega, zato je vztrajal pri oblikovanju nove iraške vlade. To se je zgodilo in ZDA bodo vodile široko koalicijo proti teroristični grožnji. Zavezniki že sodelujejo pri zračnih operacijah, pošiljanju pomoči v Irak in Sirijo, izmenjavi obveščevalnih informacij in humanitarni pomoči.
Boj ne bo kratek in obstajajo tveganja, je posvaril Obama in hkrati zagotovil, da se ameriški vojaki na terenu ne bodo vojskovali. Američanom je še dejal, da prišli iz hude recesije in terorističnih napadov pred 13 leti ter so dobro pripravljeni na prihodnost z najboljšimi tehnološkimi podjetji in univerzami na svetu, cvetočo predelovalno in avtomobilsko industrijo ter približevanjem energetski neodvisnosti.
Takšna Amerika lahko ponudi vodstvo na svetovnem odru proti teroristom in ruski agresiji v Ukrajini, pomaga zdraviti nalezljive bolezni, kot je ebola, uničuje sirsko kemično orožje ter pomaga muslimanom po svetu v boju proti terorizmu in v boju za priložnosti, strpnost in boljšo prihodnost, je še poudaril Obama.
"Od Afrike do Bližnjega vzhoda stojimo za svobodo, pravico in dostojanstvo. Ko smo pomagali preprečiti pokol civilistov, ujetih na oddaljeni gori, je eden od njih dejal, da si bodo njihovi otroci za vedno zapomnili, da se je našel nekdo, ki je čutil njihove muke in se je podal na dolgo pot, da zaščiti nedolžne," je še dejal ameriški predsednik.