Zaradi ebole izredne razmere še v Gvineji
V zahodnoafriški državi Gvineja, kjer je doslej zaradi ebole umrlo 377 ljudi, so v sredo razglasili izredne razmere. Izredne razmere so že pred tem razglasili v Sierri Leone, Liberiji in Nigeriji. Smrtonosni virus je po dosedanjih podatkih terjal že 1069 življenj, z njim se je okužilo že skoraj 2000 ljudi.
Za to so se odločili po tem, ko je Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) v torek sporočila, da je uporaba eksperimentalnih zdravil in cepiv pri bolnikih, okuženih s smrtonosnim virusom ebole, etična.
Prizadete države prav tako pričakujejo pošiljko do 1000 doz eksperimentalnega zdravila ZMapp iz ZDA, ki je dvignilo upanje, da bodo lahko z njim rešili stotine okuženih s to boleznijo.
Ameriški farmacevt Mapp Biopharmaceutical, ki stoji za serumom ZMapp, je v regijo že poslal vse zaloge zdravila, ki so jih imeli. Obenem so izpostavili, da je učinkovitost zdravila daleč od preverjene in da so njegove zaloge izjemno omejene. A kot kaže, ima ZMapp pozitivne učinke na dva Američana, ki sta se z ebolo okužila v Liberiji.
WHO je medtem v sredo Kenijo označila kot državo z visokim tveganjem za širjenje ebole. V to državo na vzhodu Afrike bi virus lahko prišel zlasti zaradi številnih letal iz zahodne Afrike, ki pristajajo v Nairobiju, opozarja WHO.
Na zahodu Afrike pa je bilo odpovedanih več letov, poroča francoska tiskovna agencija AFP. S ciljem omejiti širjenje okužb je Gambija odpovedala vse lete iz Gvineje, Liberije in Sierre Leone.